Haşdi Şabi, Basra krizinden ABD’yi sorumlu tuttu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Eylül 2018 | 29 Zilhicce 1439 Pazar 13:09

Şii Milis Gücü Haşdi Şabi Genel Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, cumartesi akşamı yaptığı açıklamada, Basra’da yaşanan olaylardan ’yi sorumlu tuttu.

Günlerdir devam eden gösterilerin ardından bir televizyon kanalına açıklamalarda bulunan el-Mühendis, “Amerikalılar, yönetiminin yenilenmemesi durumunda Basra’yı yakmaya yönelik tehditlerde bulunuyorlar. Basra’daki ABD konsolosluğunun, yaşanan olaylarda oynadığı sabotaj rolünün tüm kanıtlarını sunacağız. Amerikalıların hiçbir şekilde Şii çatışması çıkaramayacaklarını ve Mübarek rejiminin yıkılışında ’da yaşananlara benzer durumların Basra’da yaşanmayacağını vurguluyoruz. Irak’ta 6 ila 8 bin Amerikan askeri var ve ’ın güneybatısında bulunuyorlar. Bu konuda Haydar el-İbadi’yi haberdar ettik. İbadi ise bunu bilmediğini söyledi” dedi.

Haşdi Şabi’den ABD vurgusu

Haşdi Şabi’nin geleceği ve Basra’da oynadığı role ilişkin açıklamalarda bulunan el-Mühendis, “Haşdi Şabi, mevcut durumu kontrol etme rolü çerçevesinde, Amerikan komplolarını gözlemliyor. Haşdi Şabi idari bir emir ile kurulmadığı gibi idari bir emirle de feshedilemez. Yasal bir sorumluluk çerçevesinde kurulan Haşdi Şabi’nin en büyük üstünlüğü, Irak mercii Ayetullah Sistani’nin mukaddes çağrısına cevap olarak gelmesidir. Organizasyondan sonra güçlü bir merkez oluşturduk ve şu anda Irak Savunma Bakanlığı’na bağlıyız” dedi.

“Haşdi Şabi güçlü ve devamlıdır”

Irak’taki çalışmalardan uzak olduklarını ve Irak sistemi içerisinde yer aldıklarını teyit etmesine rağmen, Haşdi Şabi’yi istikrarın garantörü olarak gören el-Mühendis, “Haşdi Şabi güçlü ve devamlıdır. Var olduğu sürece Irak’ın herhangi bir askeri darbeye maruz kalması söz konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

“Bağdat’a baskı yapacağız”

Konuşmasını Basra halkına seslenerek bitiren el-Mühendis, “Haşdi Şabi olarak mevcut bütün imkanlarımızı kullanma konusunda kararlıyız. Basra’nın ihtiyaç duyduğu projelerin tamamlanması için gerekli şeyleri sağlamak amacıyla merkez Bağdat’a baskı yapacağız. Halkımızın onurlu ve iyi bir yaşama dönük umutlarını gerçekleştireceğimizi umuyorum” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın