Hasan Nasrallah’tan Suriye ve Nekbe mesajı: İsrail’i kalbinden vuracağız

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Mayıs 2018 | 29 Şaban 1439 Salı 17:42

Hizbullahı Genel Sekreteri , Filistinlilerin maruz kaldığı Nekbe’nin (Büyük Felaket) dünya ülkelerinin alnında kara bir leke olduğunu belirtti.

Nasrallah, Suriye’de 2016’da suikasta uğrayan Hizbullah’ın önde gelen isimlerinden Mustafa Bedreddin’in ölüm yıl dönümü münasebetiyle bir televizyon kanalında yayımlanan konuşmasında, 70 yıl önce yaşanan Nekbe’nin dünya ülkelerinin alnında kara bir leke olarak durduğunu söyledi.

Filistinlilerin bütün ihtilaflarına rağmen her türlü fedakârlığı yaparak 70 yıldan beri davalarına sahip çıktıklarını dile getiren Nasrallah, bugün “yüzyılın anlaşması” adı altında Filistin davasının ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

“İsrai̇l’i̇ kalbi̇ndne vuracağız”

Nasrallah, Suriye’deki gelişmelere de değindi. Adını vermediği uluslararası bir taraf üzerinden İsrail hükümetine, Suriye’de kırmızı çizgileri geçmeleri halinde “işgal altındaki Filistin’i (İsrail’i) kalbinden vuracaklarına” dair ulaştırıldığını dile getiren Nasrallah, “Suriye’de bir aşama ile karşı karşıyayız, o da İsrail heybetini kırmaktır.” ifadelerini kullandı.

’nin İran’la yapılan nükleer anlaşmadan çekilme kararına ilişkin ise Nasrallah, dünyanın en büyük gücünün uluslararası karar ve hukuka saygı duymadığını, dolayısıyla artık kimsenin ’nin sözleşmelerine güvenmeyeceğini dile getirdi.
Golan tepeleri̇nde yaşananlar

İşgal altındaki Golan Tepeleri’nde yaşananlar, İsrail’in Suriye’ye yönelik hiçbir saldırısının cevapsız veya cezasız kalmayacağının mesajıdır.” diyen Nasrallah, İran’a yönelik baskının, nükleer anlaşmadan çekilme ve ABD’nin yaptırımları yeniden başlatmasıyla zirveyi bulacağını vurguladı.

İran Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü’nün geçen hafta Suriye’den İsrail işgali altında bulunan Golan Tepeleri’ndeki üslere doğru 20 kadar roket fırlattığını ileri süren İsrail, bu saldırıya karşılık olarak Suriye’de İran güçlerinin konuşlu olduğu birçok noktayı savaş uçaklarıyla vurmuştu.

Filistinliler, İsrail’in 1948’de işgal ettiği topraklarda bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs’ı (Büyük Felaket) Nekbe olarak anıyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın