Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Hamas’tan UNRWA’daki son gelişmeler için ‘endişe verici’ açıklaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Kasım 2019 | 9 Rebiülevvel 1441 Çarşamba 20:50

Hamas Uluslararası İlişkiler Ofisi Üyesi Naim, “ Komiser Pierre Krahenbühl’ün görevinin askıya alınması adımı, UNRWA’nın görev süresinin uzatılmasıyla ilgili tartışmaların olduğu hassas bir dönemde atıldı. Zamanlama masum değil.” dedi.

Hamas, Birleşmiş Milletler’in (), Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) Genel Komiseri Pierre Krahenbühl‘ün görevini askıya alması başta olmak üzere UNRWA’da yaşanan gelişmeleri “ verici” olarak değerlendirdi.

Hamas Uluslararası İlişkiler Ofisi Üyesi Basim Naim yaptığı yazılı açıklamada, UNRWA’da görevi kötüye kullanma iddiaları üzerine başlatılan soruşturmanın ardından Krahenbühl’ün görevinin askıya alınması gibi yaşanan gelişmelerin, “UNRWA’yı hedef alan komplolara ilişkin birçok kişide var olan korkuları büyüttüğünü” ve “endişe verici” olduğunu belirtti.

“Görevin askıya alınması adımı, UNRWA’nın görev süresinin uzatılmasıyla ilgili tartışmaların olduğu hassas bir dönemde atıldı. Zamanlama masum değil.” ifadelerini kullanan Naim, BM ve UNRWA’nın tam bir şeffaflık içinde olması ve gerçek hak sahipleri olan Filistinlileri bu gelişmelerin tüm ayrıntıları hakkında bilgilendirmesi gerektiğini kaydetti.

UNRWA’nın, Filistinli mültecileri destekleme konusundaki uluslararası iradeyi yansıttığına dikkati çeken Naim, Filistinlilerin, 1948 yılında yaşadıkları zorla göçün ardından ikinci bir Nekbe’yi (büyük felaket) ve UNRWA hedef alınarak mültecilerin ve hukuki korumalarının kaldırılmasını kabul etmeyeceğini vurguladı.

Naim sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öte yandan bu söylediklerimiz, hiçbir yolsuzluk için gerekçe olamaz. Aksine biz, UNRWA’da şeffaflık ve iyi bir istiyoruz.”

BM, bugün yaptığı açıklamada, UNRWA’ya yönelik başlatılan soruşturma kapsamında örgütün Genel Komiseri Pierre Krahenbühl’ün görevinin askıya alındığını ve yerine geçici olarak İngiliz Christian Saunders’in getirildiğini duyurmuştu.

BM, UNRWA’da “görevi kötüye kullanma” iddiaları üzerine ağustos ayında soruşturma başlatmıştı.

Hollanda, ve İsviçre ise UNRWA’da “görevi kötüye kullanma” iddialarının ardından dün kuruluşa yaptıkları yardımları askıya almıştı.

UNRWA, Batı Şeria, , , Ürdün, Lübnan ve Suriye’de 5 milyondan fazla mülteciye yardım sağlıyor.

ABD’nin Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasından kısa süre sonra UNRWA’ya yaptığı finansal desteği kesmesi, uluslararası yardım kuruluşunu büyük sıkıntıya sokmuştu.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.