Hamas İsrail’in Kudüs Valisi’ni gözaltına almasını kınadı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Kasım 2018 | 21 Rebiülevvel 1440 Perşembe 22:09

Hamas, İsrail polisinin Kudüs Valisi Adnan Gays ile onlarca gözaltına almasını kınadı.

Hamas Büro Üyesi Husam Bedran, yaptığı yazılı açıklamada, “İşgal güçlerinin Kudüs’teki halkımıza karşı gerçekleştirdiği gözaltılar, yerleşimcilere gizlice emlak satılmasına karşı verilen mücadeleyi almaktadır. Bu, Kudüs’ü Yahudileştirmeye yönelik işgalci saldırının zirveye ulaşmış halidir.” ifadelerine yer verdi.

Bütün Filistinlileri hedef alan işgal planlarına karşı direnişin zorunlu olduğunu belirten Bedran, “İsrail’in bu kudurmuş saldırılarını kınıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bedran ayrıca, yerleşimcilere el altından emlak satma girişimlerini engelleyen ve bunu suç sayan politikaların benimsenmesi çağrısında bulundu.

İsrail polisi bir süredir Kudüs’te mensuplarını gözaltına alıyor. Kudüs Valisi Gays da Mescid-i Aksa’nın güneyinde bulunan Silvan Mahallesi’ndeki evinde İsrail polisi tarafından pazar günü gözaltına alınmıştı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın bazı üst düzey yetkililere dayandırdığı habere göre, İsrail bu gözaltılarla Kudüs’te yerleşimcilere “gizlice emlak satmak” suçlamasıyla tutuklanan bir kişinin serbest bırakılması için üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor.

İsrail’deki ABD David Friedman dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Filistin yönetiminin iki ay önce aynı zamanda ABD vatandaşı olan İsam Akal isimli biri Filistinliyi tutukladığını duyurmuştu.

 

 

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın