“Hamas: Beşar Esed’in gitmesini istemiyoruz” (Video)

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Eylül 2016 | 29 Zilkade 1437 Perşembe 10:55

’ın üst düzey yetkilisi ’in gitmesini istemediklerini, tarafsız kalmayı tercih ettiklerinden dolayı ’den çıktıklarını bildirdi.

Hamas’ın siyasi liderleri uzun yıllar Suriye’de yaşadı, ekonomik olarak da İran’dan destek aldı. Hamas’ın siyasi lideri olan Halid Meşal 1999 yılında Suriye’nin başkenti Şam’a yerleşti. 2012 Arap baharıyla karışan Şam’ı terkeden Halid Meşal ve siyasi büro şefleri başka ülkelere taşındı. Çok sayıda Filistinli’nin yaşadığı Suriye’de Hamas’ın şu ana kadar Esed’e karşı savaşa destek veren ya da katılım çağrısı yapan bir açıklaması da olmadı.

Hamas yetkilisinin açıklamaları şu şekilde:

Hamas’ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk El-’in El-Bilad kanalı ile olan röportajında, Hamas’ın Suriye meselesi karşısındaki konumunu ele aldı.

Ebu Merzuk Hamas’ın El-Cezayir’de temsilcilik ofisi açacağını haber verdikten sonra, Suriye meselesi hakkında ve Hamas’ın 5 sene önce Suriye meselesinin başlaması ile beraber Suriye’den çıkmasının nedenini şöyle açıkladı:

Hamas Suriye’den baskılardan dolayı çıkmıştır. Hamas’ın üzerinde olan baskılar, Hamas’ın bir an önce bir taraf seçmesi yönünde idi ve biz bir tarafın taraftarı olmak istemedik.

Biz Hamas olarak, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esed’in gitmesini istemiyoruz ve bu yönde her hangi bir bildiri yayınlamadık. Bu konu Beşar Esed’e destek vermekte de aynı, biz ona karşı veya onu desteklemek yönünde her hangi bir bildiri yayınlamadık. Bizim görüşümüze göre, Suriye meselesinin çözümü bir tek siyasi yollardan mümkün, biz diğer  yöntemlere itiraz ettik çünkü sorunun daha da büyümesine sebep olacaktır.

Ebu Merzuk, Hamas’ın --Arabistan çizgisine katıldığı yönünde medya iddiaları hakkına şöyle cevap verdi:

‘‘Biz her hangi bir tarafta yer almadık, Türkiye ve Katar ile iyi bir ilişkiye sahibiz, Arabistan ile iyi bir ilişki içerisinde olmaya çalışıyoruz ve bu konu İran gibi diğer ülkeler için de geçerlidir.’’

İran’ın Hamas’a yardımları kesildi mi?

Ebu Merzuk İran’ın Hamas’a olan desteği bir süreliğine Hamas’ın Suriye meselesi karşısındaki tutumundan dolayı kesildiğini gizlemedi. Ancak açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Bu desteğin devam etmesi için çaba gösteriyoruz çünkü direniş, kendisine yardımcı olanlara ihtiyacı var ancak hiç bir şartlı ve koşullu desteği kabul etmiyoruz.”

Mahmut Abbas Barışmak istemiyor

Hamas’ın üst yetkilisi Musa Ebu Merzuk açıklamasının devamında ’in iç barışması konusu ele aldı ve şöyle konuştu:

Abbas bu barışmanın gerçekleşmesini isteseydi bunu 24 saat içerisinde yapabilirdi ancak o istemiyor. Onun istediği Hamas’ın ’de yenilmesi ve onun teşkilatının kontrolü altına geri dönmesidir. Mahmut Abbas hiç bir anlaşma yapılmadan ’nin ’sına katılmasını istiyor ve Batı ülkeleri bu konuda onu destekliyor. Mahmut Abbas Hamas’tan korkmuyor, o Muhammed Dehlan’dan korkuyor. Dehlan’ın onun yerini almasından korkuyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın