Halep’ten yeni haber!

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Aralık 2016 | 23 Rebiülevvel 1438 Perşembe

 

Halep kent merkezinin doğusunda, rejim güçlerinin kuşatmasında bulunan sivillerin ve muhalif güçlerin sıkça sekteye uğrayan tahliyesi tamamlandı.

Suriye Ordusu ise Halep’in kontrolünü tamamen ele geçirdiklerini duyurdu.

Muhalif Ahrar-uş Şam grubu Sözcüsü Ahmet Kara Ali, son konvoyun da muhalif kontrolündeki bölgeye vardığını açıkladı ve kötü hava şartları nedeniyle tahliyelerin uzun sürdüğünü söyledi.

4 bin savaşçı Halep’ten çıktı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Perşembe günü 4 bin savaşçının daha kenti terk ettiğini açıkladı. Birleşmiş Milletler de, Pazartesi günü alınan karar gereği tahliyeleri izlemek üzere gözlemciler gönderildiğini belirtti.

‘Halep, Rusya ve İran’ın da zaferi’

Şam’da üst düzey bir İran heyetini kabul eden Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ise, Halep’i ele geçirmenin sadece Suriye’nin değil aynı zamanda İran ve Rusya’nın da ‘zaferi’ olduğunu söyledi. Esed, “Bu zafer ülkenin tamamında terörü sonlandırmak ve savaşa bir çözüm bulmak için doğru ortamın oluşması yolunda önemli bir adım” dedi.

İlgilinizi Çekebilir:  Muhalifler karşısında Hizbullahın çöküşü

310 binden fazla can kayına yol açtığı tahmin edilen iç savaşta, Suriyeli muhalifler Halep’in doğusunu 2012’de ele geçirmişti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?