Halep’ten tahliyeler yeniden başladı.

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Aralık 2016 | 20 Rebiülevvel 1438 Pazartesi 18:23

Suriye’de ve , Türkiye ile ’nın arabulucuğunda vardıkları yeni mutabakatı hayata geçiriyor. Doğu ’ten Pazar gecesinden bu yana 4 bin 500 kişi rejim kuşatması altındaki bölgeden çıkarak muhaliflerin denetimindeki ’in batı kırsalına ulaştı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, geçen haftadan bu yana edilenlerin sayısının 20 bine ulaştığını açıkladı. İdlib’de muhaliflerin kuşatması altındaki ve Kefreyya’dan da 14 otobüs, Halep’e ulaştı.

Fetih Medya

Mutabakat, Doğu Halep’in dışında, başkent Şam’da rejim kuşatması altında olan Madaya ve ’den de bin 500 kişinin tahliye edilmesini öngörüyor. Bunun karşılığında İdlib’de muhaliflerin kuşatması altındaki Şii Fua ve Kefreyya kasabalarından 4 bin kişi rejim bölgelerine gönderilecek.

Anlaşmanın Doğu Halep ile Fua ve Kefreyya ile ilgili kısmı hayata geçirilmeye başladı. Aralarında 35 yetimin de bulunduğu yaklaşık 500 kişiyi taşıyan konvoy, Doğu Halep’te rejimin kuşatması altındaki bölgeden çıkarak Halep’in batı kırsalında muhaliflerin denetimindeki Raşidin bölgesine ulaştı. Bu ilk konvoyun ardından 4 bin kişi daha bölgeden çıkarıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tahliyelerin başladığı geçen haftadan bu yana Doğu Halep’ten çıkan sivil ve muhaliflerin sayısının 20 bine ulaştığını açıkladı.

Fua ve Kefreyya’dan da 14 otobüslük konvoyun Halep’in rejim denetimindeki bölgelerine ulaştığı bildirildi.

Madaya ve Zebadani’den tahliyelerin de Salı günü başlaması bekleniyor.

Mutabakat, Türkiye ile Rusya’nın arabulucuğu ve garantörlüğünde gerçekleşti. Mutabakata göre, doğu Halep’teki sivil ve muhaliflerin 20 bininin Pazartesi, geri kalan tümünün Salı günü tahliye edilmesi öngörülüyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Saha Raporu [7-13 Mayıs 2018]

Fua ve Kefreyya’nın durumu

Şii mezhebine mensup toplamda yaklaşık 15 bin nüfusa sahip Fua ve Kefreyya’yı, ve İran Muhafızları kontrol ediyor.

Beldeler 1,5 yıldır muhaliflerin kuşatmasında. Ancak rejim havadan yoğun şekilde insani ve askeri yardım ulaştırıyor. Halkın ihtiyaçları bu şekilde karşılanıyor.

Fetih Medya

Fua ve Kefreyya’dan tahliye edilecek olanları almaya giden otobüsler, pazar günü silahlı bir grup tarafından yakılmıştı.

Silahlı muhalif gruplar, ortak bir yazılı yayınlayarak, Fua ve Kefreyya’daki yaralı ve sivilleri tahliye etmek için giden otobüslerin yakılmasını sorumsuz bir eylem olarak niteledi. Bu eylemle ilgileri olmadığını belirten muhalif gruplar, saldırının sorumlularına bu tür tutumlardan vazgeçmeleri çağrısı yaptı.

Fetih Medya

Türkiye’ye getirilen yaralıların sayısı 131’e ulaştı

Doğu Halep’ten çıkanlar önce muhaliflerin denetimindeki Batı Halep kırsalına, oradan da yine muhaliflerin denetimindeki İdlib’e sevk ediliyor.

Bunlar arasında durumu ağır olan yaralılar belirlenerek Türkiye’deki hastanelere kaldırılıyor.

Tahliyelerin başlamadığı geçen haftadan bu yana, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda bekletilen 112 Acil Servis ambulanslarına alınarak Hatay’daki hastanelere kaldırılan yaralı sayısı 46’sı çocuk olmak üzere 131’e ulaştı.

Yaralılardan 5’i yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Kente getirilen yaralılardan 57’si il dışındaki hastanelere sevk edildi, 12’si de taburcu oldu. Ağır yaralıların Hatay’a sevkinin devam bekleniyor.

Kaynak: AA, Reuters

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın