Halep’ten tahliye edilenlerin sayısı 37 bin 500 oldu

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Aralık 2016 | 21 Rebiülevvel 1438 Salı 16:16

’nin Halep kentinde tahliyeler devam ediyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Halep’ten edilenlerin sayısının 37 bin 500 olduğunu duyurdu.

Çavuşoğlu ’dan yaptığı açıklamada yarına kadar bütün tahliyelerin tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Suriye’de muhaliflerin kuşatmasında ve kontrolündeki bulunan ile Kefreya beldelerinden çıkan tahliye konvoyu, Batı Halep’te güçlerinin kontrolünde olan bölgeye ulaştı. Doğu Halep’in Amerriye bölgesinde tahliye edilmeyi bekleyen sivillerin olduğu belirtiliyor.. Şam yönetimi ise Halep’te kalan muhaliflerin kenti derhal terk etmesi çağrısında bulundu.

Hizbullah, Suriye ordusunun Halep’te muhaliflerin kontrolündeki son bölgelere bugün gireceğini duyurdu. Şii köyleri Fua ve Kefraya ile eş zamanlı olarak Halep’teki tahliyelerin tamamlanması öngörülüyordu. İkinci aşamada ise sınırındaki Medaya ve Zabadani kasabalarından bin 500 sivilin tahliyesi bekleniyor.

Öte yandan Halep’ten tahliye edilen yaralılardan durumları ağır olanların Türkiye’ye sevki devam ediyor. Cilvegözü sınır kapısına getirilen yaralı sayısı 148’e ulaştı. Yaralılardan 58’i ise çocuk. 8 yaralı tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Güvenlik Konseyi Halep’teki tahliye işlemlerinin gözlemcilerince denetlenmesi kararı almıştı. ’den yapılan açıklamayla Şam yönetiminin Halep’e 20 gözlemcisinin daha gönderilmesine izin verdiği bildirildi. ’den yapılan açıklamayla gidecek gözlemcilerle beraber Halep’te bulunan uluslararası çalışanların sayısının 3 katına çıkacağı belirtildi. Görevliler, tahliyenin gözlenmesi ve değerlendirilmesini üstlenecek.

İlgilinizi Çekebilir:  Doğu Guta'da ateşkese rağmen çatışmalar sürüyor

Fetih Medya – Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın