“Halep’te yaşananlar İdlib’de de yaşanabilir”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Aralık 2016 | 10 Rebiülevvel 1438 Cuma 10:21

Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, ’te son yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada, İdlib’te yaşanabilecek tehlikeye dikkati çekti. Mistura, ’ten sonra İdlib’te de benzer şeylerin yaşanabileceğini söyledi.

(BM) Güvenlik Konseyinin kapalı oturumunda Suriye ile ilgili konular ele alındı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, oturumun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ve ’nın yarın İsviçre’nin kentinde Halep’in doğusundaki bütün silahlı grupların geri çekilmesini görüşeceğini ifade etti.

Halep’in doğusunda muhaliflerin kontrolündeki bölgelerden şimdiye kadar 30 binden fazla kişinin ayrıldığını hatırlatan Mistura, Rusya’nın Halep’teki tüm askeri operasyonlarını durdurmasıyla altındaki bölgeden yaklaşık 8 bin sivilin daha ayrılabileceğini belirtti.

Mistura, “Halep’te yaşananların önümüzdeki günlerde İdlib’de yaşanmayacağını garanti edebilir misiniz?” sorusuna, “Hayır, garanti veremem.” yanıtını verdi.

Suriye’deki krize çözüm bulmak için barış görüşmelerinin tekrar başlaması önerisinde bulunan Mistura, “Belki de şimdi siyasi görüşmelere tekrar başlamanın tam zamanı. Askeri zafer barış anlamına gelmiyor, barışın ayrı kazanılması gerekiyor.” diye konuştu.

İlgilinizi Çekebilir:  Lazkiye ribatında Ramazan

Mistura, ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump’ın ekibiyle New York ve Washington’da görüşmeyi planladığını sözlerine ekledi.

’nın öncülük ettiği ve ’nin de aralarında olduğu 70’ten fazla ülke, Halep’teki sivillerin korunması konusunu görüşmek için bugün toplanacak.
BM Genel Kurulu’ndaki toplantıda, Suriye’de ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması konularındaki karar tasarısı oylanacak.
Genel Kurul kararlarının bağlayıcı özelliği bulunmuyor ancak uluslararası kamuoyunun tutumunu göstermesi bakımından önem taşıyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın