Halep’te PKK DAEŞ’in terk ettiği yerlere yerleşiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 31 Ekim 2016 | 30 Muharrem 1438 Pazartesi 15:11

DAEŞ’ın, Harekatı’nın derinleşmesi üzerine /’yla işbirliği arayışına girdiği, ’in Bab ilçesinde bazı bölgeleri /PKK’ya terk edeceğini bildirilmişti.

DAEŞ’ın böylece Fırat Kalkanı önündeki cephe hattını PYD/PKK’yla beraber tutmayı planladığı belirtilmişti.

DAEŞ TEK EDİYOR, PKK DEVRALIYOR

Fırat Kalkanı Harekatı’na katılan ve PYD/PKK ile DAEŞ cephe hatlarını izleyen muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre, DAEŞ hafta sonunda pazarlığa konu olan bölgeleri devretti.

Fetih Medya

HİÇBİR ÇATIŞMA OLMADAN PKK ALDI

PYD/PKK, Bab’ın kuzeybatısındaki Kafir Karis, Tel Susin ve Maarret Müslimiye köylerini, Fafin beldesini ve Piyade Okulu’nun eğitim kampüsünü hiçbir çatışma olmadan DAEŞ’tan teslim aldı.

Böylece, PYD/PKK, DAEŞ kontrolündeki Bab’a biraz daha yaklaştı.

AFRİN İLE MÜNBİÇ’İ BİRLEŞTİREBİLMEK İÇİN ‘BAB’ ŞARTTI

Örgüt, Fırat Nehri’nin batısındaki ile Münbiç ilçelerini coğrafi olarak birleştirebilmek için Bab’ı ele geçirmek zorunda.

Diğer taraftan Fırat Kalkanı Harekatı’nda, ve Özgür Ordusu (ÖSO) güçleri, PYD/PKK’nın Afrin-Tel Rifat koridorundan Bab-Münbiç yönüne çıkışını daraltmaya başlamıştı. Harekat, Bab’ın 12 kilometre yakınına ulaşmış durumda.

İlgilinizi Çekebilir:  Gönüllü ordu! 37 dilde kampanya

PAZARLIK YAPILDI

Güvenlik kaynakları, DAEŞ’ın söz konusu pazarlıkla PYD/PKK’yı Afrin-Tel Rifat’taki sıkışmadan kurtarıp daha geniş bir cephe hattında TSK ile ÖSO’nun önüne sürmeyi amaçladığına dikkati çekiyor.

PYD/PKK’nın Bab’a yaklaşabilmek uğruna, Fırat Kalkanı ile daha fazla çatışmaya razı olduğunu kaydeden kaynaklar, iki örgütün cephe hatlarını beraber tutmak için işbirliğini derinleştirmesini beklediklerini bildirdi. PYD/PKK, ’nin askeri desteğiyle nehrin doğusunda Suriye- sınır boyunu ele geçirmişti.

Terör örgütü, Suriye’nin kuzeydoğu ucundan, Reyhanlı ilçesinin karşısına ulaşan bir hakimiyet bölgesiyle iki ülkenin coğrafi temasını da büyük ölçüde koparmayı öngörüyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın