Halep’te kadın ve çocuklar diri diri yakıldı, erkekler kurşuna dizildi!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Aralık 2016 | 14 Rebiülevvel 1438 Salı 06:56

’nin kuzeyindeki doğu bölgesinde Beşşar rejimi ve İran komutasındaki Şii milisler ele geçirdikleri semtlerde sivillere yönelik katliamlara girişti.

AA’nın haberine göre, İran destekli Şii milis güçler, Halep’in doğu kesimlerinde kontrolünü ele geçirdikleri Firdevs ve Kellese semtlerinde çok sayıda sivili öldürdü.

Görgü tanığı Mahmud Şeyh, Şii milislerin 4 kadınla 9 çocuğu diri diri yaktığını, 67 erkeği de kurşuna dizdiğini aktardı.

Şeyh, AA muhabirine yaparken, “Adımı kimliği gizlemeye gerek yok. Korkacağımız bir şey kalmadı. Biz de öleceğiz zaten” ifadelerini kullandı.

Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin son saldırılarıyla , kontrollerindeki Şeyh Said, Firdevs, Hamdudu ve Salihin bölgelerinden çekilmek zorunda kalmıştı. Muhaliflerin kontrol ettiği alan 8,6 kilometrekareye düşerken, bazı siviller rejimin ele geçirdiği bölgelerde kalmıştı. kuşatmasındaki 8,6 kilometrekarelik bölgede yaklaşık yüz bin sivil bulunuyor.

Şii milisler sivillerin tahliyesini engelliyor

Halepli muhalif silahlı gruplar, geçen hafta 5 günlük acil insani ateşkes ilan edilmesini ve acil tedavi gerektiren hastaların gözetiminde edilmesini istemişti. Muhalifler, kentten ayrılmak isteyen sivillerin Halep’in kuzey kırsalına göçüne izin verilmesini talep etmişti.

İlgilinizi Çekebilir:  ABD'de ailelerinden ayrılan göçmen çocuklar zorla kamplarda tutuluyor

Siviller, rejim bölgesine geçtiklerinde can güvenliği sağlanması, erkeklerin gözaltına ya da zorla rejim ordusuna alınmamaları, güvenli bölgelere gitmelerine izin verilmesi ve aile fertlerinin birbirlerinden koparılmaması gibi temel güvenceler bekliyordu.

’nın cuma günkü “sivillerin tahliyesi amacıyla rejimin saldırılara ara verdiği” açıklamasına rağmen İran komutasındaki Şii milisler sivillerin tahliyesini engelliyor.

Beşşar Esed rejimi ve Şii milisler, 4,5 aydır kuşatma altında tuttukları doğu Halep’teki sivilleri 15 Kasım’dan bu yana havadan ve karadan vurarak 991 sivili öldürdü, binlercesini yaraladı.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın