Halep’te ameliyatlar evlerin bodrumlarında yapılıyor!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Aralık 2016 | 6 Rebiülevvel 1438 Pazartesi 14:19

’te Beşşar güçlerinin kuşatması altında kalan ağır yaralı sivillerin ameliyatları evlerin bodrumlarında yapılıyor!

Suriye’de destekli Beşşar Esed güçleri ve İran destekli Şii milislerin kuşatması altındaki Halep’te hizmet dışı kalan Hastanesi’nin Müdürü Hamza Hatib, hastanelerin vurulması ve saldırıların sürmesi nedeniyle yaralıların ameliyatlarını binaların bodrumunda yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Halep’in doğusunda direnişçilerin kontrolündeki Sukkeri semtinde bulunan Kudüs Hastanesi, 29 Nisan’da Rusya’ya ait savaş uçakları tarafından vurulmuştu. Halep’in son çocuk doktoru da bu saldırıda hayatını kaybetmişti.

Hizmet dışı kalan hastanenin müdürü Hatib, AA muhabirine üzerinden gönderdiği ses kaydında, Rusya ve Esed güçlerinin bombardımanlarında hastanelerle birlikte tüm ilaç depolarının da vurulduğunu anlattı.

Hatib, “Sivillerin rejimin ilerlediği semtlerden, muhaliflerin kontrolündeki semtlere göç etmesi ölü ve yaralı sayısını arttırdı. Çünkü dar alanda (nüfus yoğunluğunda) yaşayanların ve bombalananların sayısı arttı.” dedi.

Doğu Halep’te direnişçilerin kontrol ettiği 25 kilometrekarelik alanda 250-300 bin arasında sivil nüfus bulunuyor.

“En Şiddetli Saldırılar Bu Dönemde Oldu”

2012’den beri Halep’te çalıştığını söyleyen Hatib, şunları kaydetti:

“5 yılda gördüğüm en şiddetli saldırılar ve en fazla kayıplar bu dönemde oldu. Halep’te en çok ameliyatı bu dönemde yaptık. Dünyanın susmasıyla bizim tek bir seçeneğimiz kaldı. Artık ilk yardımı evlerde yapıyoruz. Bazı binaların bodrumlarında da elimizde kalan malzemeyle yaralıları ameliyat ediyoruz.”

İlgilinizi Çekebilir:  Rusya'ya dengeleri değiştirecek çağrı!

Suriye’nin kuzeyinde, ’ye sınır olan Halep, Şam’dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda. Kent merkezinin sınırına uzaklığı 40 kilometre. Merkezin batısını Rusya ve İran destekli Esed güçleri, doğusunu direnişçiler kontrol ediyor.

Esed güçleri, Rusya ve İran destekli Şii milisler, son 20 gündür Halep’in doğusunda direnişçilerin kontrolündeki semtlere havadan ve karadan şiddetli saldırılar düzenliyor. Rusya ise Halep’teki hava saldırılarında yer almadığını savunuyor. Buna karşın, Esed güçlerinin haberleşmelerini dinleyen direnişçiler, Rusya’nın kara harekâtının her kademesinde boy gösterdiğini bildiriyor.

Esed güçlerinin kuşatmasında yüz binlerce sivilin bulunduğu Doğu Halep’te halk 102 gündür temel insânî ihtiyaçlarını gideremiyor. Son üç hafta içinde kentin doğusundaki tüm hastaneler, sağlık merkezleri, fırın ve okullar Esed güçlerinin saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Baz istasyonlarının büyük kısmının yıkılması ve Esed güçlerinin telefonu hatlarını kesmesi nedeniyle kentte iletişim sâdece kısıtlı şekilde internet üzerinden kurulabiliyor.

Fetih Medya / Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın