Hafter’in Derne saldırısında son durum

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 27 Mayıs 2018 | 12 Ramazan 1439 Pazar 16:22

BAE ve Mısır ittifakının destek verdiği Hafter güçleri Mayıs ayı başında Derne’ye saldırı başlatılacağını açıklamıştı

’nın doğusundaki liman kenti Derne’ye en az 4 yıldır uygulanan kuşatmanın ardından, geçtiğimiz 8 Mayıs tarihinde bir yapan Halife Hafter, bölgenin muhaliflerden alınması başlatıldığını ilan etmişti.

Derne kenti konumu:

Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) bağlı savaş uçaklarının yıllardır hava saldırıları düzenlediği Derne kenti, kara hava ve denizden abluka altına alınmış durumda.

Yıllardır süren hava ve kara bombardımanları sebebiyle kentte çok fazla yaşamını yitirmiş durumda.

Son başlatılan saldırı

Halife Hafter’in operasyon ilanından kısa bir süre sonra kentin doğusundaki El Fetaye mahallesinde Hafter yanlısı milis güçlerle Derne kentindeki arasında şiddetli çatışmalar yaşanmaya başlandı.

Hafter’e yakın medya kaynakları tarafından aktarlan bilgilere göreyse milis güçler Derne kenti doğusunda bir bölgeyi bugün itibarıyla ele geçirmiş durumda. Aynı şekilde kentin batısı ve güneyinde de çatışmalar yaşanıyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Altı insan hakları müessesesi Kerem Ebu Salim kapısının açılmasını istedi ​

Derne Mücahitleri Şura

Derne’ye yönelik operasyon haberinden sonra “Derne Mücahitleri Şura Konseyi” Atiyye Said bir açıklama yayınlayarak Hafter’in saldırılarına karşı kenti savunacaklarını ifade etmişti.

Said açıklamasında, “Derne Savunma Güçleri” ismi altında Hafter’in kenti alan saldırılarına karşı koyacaklarını söylemişti.

Fetih Medya

Derne Lideri Atiyye Said

2015 yılında DAEŞ ile yaşanan şiddetli çatışmalardan bu yana eski ismiyle “Derne Şura Konseyi” kentin kontrolünü örgütten almıştı.

BAE ve Mısır’a ait savaş uçaklarının düzenledikleri hava saldırılarıyla Hafter’e destek sağladığı biliniyor.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın