Guterres: Duma’da kapsamlı bir soruşturma gerekiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Nisan 2018 | 24 Recep 1439 Salı 15:29

() Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’deki artan şiddet olaylarına karşı ‘ciddi endişeler’ duyduğunu dile getirdi.

Guterres, ’da bulunan ’da kimyasal silahların kullanılmasının ‘acımasızca’ olduğunu ve ‘kapsamlı bir soruşturma’ gerektirdiğini vurguladı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric tarafından bugün erken saatlerde yapılan açıklamada, Guterres’in Doğu Guta’daki Duma’da son 36 saat içerisinde gerçekleştirilen kimyasal sonrasında ‘Suriye’de çatışmaların yeniden yoğun bir şekilde başlamasından endişe etmesine sebep olduğu’ belirtildi.

Kendilerine ulaşan raporlar hakkında bilgi veren Dujarric, Duma’da sivilleri öldüren, sivil altyapıyı yok eden ve sağlık tesislerini hedef alan sürekli hava saldırıları ve topçu bombardımanları yapıldığına dair raporlar gönderildiğini kaydetti.

Ayrıca Şam’da da sivillerin ölümüne açan bombardıman raporlarına değinen Dujarric, çatışmaların askeri yöntemlerle bir çözüm bulunamayacağının altını çizerek, tüm taraflara ‘çatışmaları durdurma ve Birleşmiş Milletler ’nin () 2401 sayılı kararına tam uyumlu etme’ çağrısında bulundu.

Sözcü, Guterres’in ‘özellikle kimyasal silahların Duma’da sivillere yönelik kullanıldığına dair iddialarla ilgili endişelerini’ ifade etti.

BM’nin ‘bu raporları doğrulayacak bir konumda olmadığının’ altını çizen Stephane Dujarric, ancak ‘kimyasal silahların herhangi bir şekilde kullanıldığı kanıtlanırsa bunun acımasızlık olduğunu ve kapsamlı bir soruşturma gerektirdiğini’ kaydetti.

Sivillerin hayatlarını korumanın önemli olduğunu söyleyen Dujarric, ilgili BMGK kararlarına uygun olarak, tüm taraflara Suriye’de insani yardıma ihtiyaç duyan herkese erişim başta olmak üzere uluslararası insani hukuk ve uluslararası insan hakları hukukuna saygıyı tesis etme çağrısında bulundu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın