Gürcistan’da yeni hükümet güvenoyu aldı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Haziran 2018 | 6 Şevval 1439 Çarşamba 21:49

‘da Eski Giorgi Kvirikaşvili‘nin bir hafta önce görevinden istifa etmesinin ardından  Başbakan Mamuka Baktadze‘nin kurduğu yeni , parlamentodan güvenoyu aldı.

150 sandalyeli Gürcistan Parlamentosu’ndaki olağanüstü oturuma 105 katıldı. Başkanı İrakli Kobakhidze’nin yönettiği oturum sonunda yapılan oylamada, iktidardaki “Gürcü Hayali” partisinden 99 milletvekilinin oyuyla hükümet güvenoyu aldı.

Oylamaya katılan muhalefetteki “Avrupalı Gürcistan” partisinden 6 milletvekili ise hayır oyu kullandı.

Yeni kabinede 1 ay içinde değişiklikler öngörülüyor

Öte yandan eski Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili’nin istifasının ardından iktidardaki “Gürcü Hayali” partisi tarafından aday gösterilerek başbakan olan, eski Maliye Bakanı Mamuka Bakhtadze, 1 ay içinde yeni hükümetin kabinesinde değişiklik yapılacağını söyledi.

güvenoyu almadan önce yapan Baktadze, mevcut bakanlar ile güvenoyu alınacağını ancak yaklaşık 1 ay içinde bakanlıkların sayısını 14’ten 11’e indireceğini ve bazı bakanların değişeceğini kaydetti.

Gürcistan anayasasına göre Bakhtadze’nin kabinede yaptığı değişiklikten sonra bir kez daha parlamentodan güvenoyu alması gerekecek.

Bu arada yeni hükümette, eski Başbakan Kvirikaşvili’nin kabinesinde Bakanı olarak görev yapan Mikheil Janelidze’nin yerine eski yardımcısı Davit Zalkaniani Bakanı oldu.

Muhalefetteki “Birleşik Hareketi” ve “Vatanseverler İttifakı” muhalefet partileri oylamaya katılmadı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın