Güney Sudan’dan BM’ye adalet talebi

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Aralık 2018 | 26 Rebiülevvel 1440 Salı 17:05

, son 12 günde 150’den fazla kadın ve kıza yönelik tecavüz ve şiddet olaylarından dolayı Birleşmiş Milletlerden istedi.

 

3 Aralık Pazartesi günü Güney Sudan’da birçoğu askerlerden oluşmak üzere silahlı kişiler tarafından 100’den fazla kadına veya kıza yönelik tecavüzleri ve cinsel saldırıları kınadı.

Son 12 günde, yaklaşık 150 kadın yardım istemek için BM’ye başvurdu. BM yetkilileri, Henrietta Fore (Unicef), Mark Lowcock (İnsani İşler) ve Natalia Kanem (Birleşmiş Milletler Fon nüfus sorumlusu) yetkili makamları bu saldırıları kamuya açıklamak ve faillerinin adalete teslim edilmesini sağlamak için çağrıda bulundu. Çatışmaların tüm taraflarını uluslararası insani yükümlülüklerini yerine getirmeye ve sivillere yönelik saldırıları durdurmaya davet ettiler.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, pazartesi günü yaptığı açıklamada acımasız cinsel saldırıları şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Bu ülkenin liderlerinin düşmanlığı durdurma ve barış planını yeniden canlandırma kararlılığına rağmen özellikle kadınlar, çocuklar ve siviller için durumu felaket olmaya devam ediyor.

Cinsel şiddetin ülkede sürekli bir savaş taktiği olarak kullanıldığına değinen Guterres, en savunmasızlara karşı yıkıcı davranışların kabul edilemez olduğuna işaret etti.

Genel Sekreter, tüm tarafların liderlerini, bu suçların cezasız kalmaması ve faillerin soruşturma ve kovuşturma yoluyla, bulunması için çalışmaya çağırdı.

10 yaşın altındaki mağdurlar

günü, Tanımayan Doktorlar, 125 Güney Sudanlı kadın ve kız çocuğunun, kentteki uluslararası yardım kuruluşlarından yiyecek temin etmek için beklerken 10 gün boyunca tecavüze uğradığını ya da şiddete maruz kaldığını söyledi. Tanımayan Doktorlar, ülkenin kuzeyindeki Bentiu’da, kurbanların bir kısmının 10 yaşın altında olduğunu, diğerlerinin ise hamile ya da 65 yaşın üzerinde olduğunu açıkladılar.

Kaynak: Le Monde, AFP

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın