Güney Sudan’daki BM askerlerine soruşturma

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ağustos 2016

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un, Güney Sudan’daki barışgücü askerleri hakkında, üniformalı kişilerce gerçekleştirilen cinsel saldırılara müdahale etmediği iddiaları üzerine soruşturma başlattığı duyuruldu.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, 11 Temmuz’da Juba’daki Terrain Otel’de üniformalı kişilerin bir kişiyi öldürmesi ve çok sayıda sivile cinsel saldırıda bulunması olayında uyarılara rağmen barışgücü askerlerinin (UNMISS) olaya müdahale etmediği iddialarının değerlendirildiği belirtildi.

Genel Sekreter Ban Ki-mun’un olay ve iddialar nedeniyle büyük üzüntü duyduğu bildirilen açıklamada, Ban’ın, UNMISS’in saldırıları önlemek için gerekli müdahaleyi yapmadığı yönündeki haberlerin araştırılması için bağımsız bir komisyon kurulmasına karar verdiği ifade edildi.

Açıklamada, bu ve çok sayıda benzer iddia üzerine UNMISS tarafından ön inceleme yapıldığı da belirtilerek, ilk bulguların soruşturma açılmasını gerektirecek boyutta olduğuna işaret edildi.

Genel Sekreter’in Güney Sudan hükümetine ülkede işlenen insan hakları ihlalleri ve şiddet olaylarının soruşturulması çağrısını yinelediği de açıklamada vurgulandı.

İlgilinizi Çekebilir:  Suriye rejimi Deraa'da hezimete uğradı: Çok sayıda tank ele geçirildi
 

Anahtar Kelime: BM, Çin, DAEŞ, güney sudan, saldırı

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?