GÜNDEME DAİR

Yazar: velioglu - Yazının Tarihi: 9 Mart 2018 | 21 Cemaziyelahir 1439 Cuma 16:16

İslam’ın toplum nezdinde yayılmasından ve Müslümanların güçlenmelerinden rahatsız olan malum mihraklar, tıpkı ’a götüren süreçte olduğu gibi bugünlerde yine Nurettin Yıldız gibi bazı hocaların nezdinde itibarsızlaştırılması üzerinden İslam’a olan kinlerini sistematik bir şekilde kusmaktadırlar.

Malum kuruluşlarının ve bazı siyasilerin de bu itibarsızlaştırma operasyonlarına destek olmaları bizi çok şaşırtmadı doğrusu.

’ın dün yaptığı konuşmasında söyledikleri ise şahsım adına söyleyeyim; hem şaşırttı hem de üzdü beni. Güncellenmesinin gerektiğinden bahsettiği ahkamdan kastı, bir içtihatlar ise buna itirazımız olmaz, olmamalı. Zira Mecelle’deki “Ezmanın tagayyuru ile ahkamın tebeddülü inkar olunamaz” (Zamanın değişmesiyle, hükümlerin de değişmesi inkar olunamaz) kaidesi da açık ve net bir şekilde gösterir ki; müçtehidin içtihadı “hududullah/’ın koyduğu sınırlar” içerisinde kalmak kaydıyla zamana, mekana, imkana ve şartlara göre değişebilir.

Lakin devam ettikçe bir türlü toparlayamadı, adeta çabaladıkça iyice battığı konuşmasında asla kabul edemeyeceğimiz cümleler kurdu malesef. ‘İslam’ın güncellenmesi gerekir’ sözünü bir Müslüman ancak ikrah altında/ölüm tehdidi sözkonusu olduğunda söyleyebilir. Tabi, bunu söylerken kalbi imanla dopdolu olması ve hemen akabinde tevbe etmesi şartıyla…

Erdoğan’ın toplumu gücü nispetinde ıslah etmekten başka gayesi olmayan Nurettin Hoca Efendi’ye haksızlık ve iftira eden malum ifsat mihraklarına destek olması en hafif şekliyle ifade etmeye çalışayım; büyük bir talihsizliktir.

Nurettin Yıldız Hoca Efendi Kendisine karşı yapılan bu saldırılara cevap vermek isteyen sevenlerine birçok ortamda şu ve benzeri tavsiyelerde bulunmaktadır:

“Beni kötü göstererek, üstümden kendisinin reklamını yapan ve kazanmaya çalışanlar hariç hepsine hakkım helaldir. Ama siz sakın ha beni savunmayın, SİZ BENİ DEĞİL, İSLAM’I SAVUNUN. Ben Nureddinim, ben hatalıyım. Beni savunmanızdan ve adımı yüceltmenizden razı değilim. Burada bizi toplayan tabelamız değil İslamdır. DEĞİŞMEYEN, DEĞİŞMEYECEK OLAN VE NOKSANSIZ OLAN İSLAMDIR. Bizim amacımız da İslam’ı korumak ve yüceltmektir. Tekrar söylüyorum benim için kimseyle cedel etmeyin.”

Vahiyle düzeltilen Peygamberimiz (as) hariç, hiç kimse hatasız-kusursuz değildir. Hoca Efendi de bazı özel sorulara verdiği cevaplarda daha dikkatli olmaya çalışmalı, İslam’ı kötü göstermek için fırsat kollayan insi şeytanlara malzeme verecek detaylara girmemelidir. Bu detayları ille de zaruri görüyor ise, o halde bu kısımları soruyu sorana özelden cevaplamalı, sosyal medyadan faydanın umuma şamil olması için verdiği cevapları ise daha özlü olmalı denilebilir.

Sözün özü; olarak ıslahtan başka gayesi olmayan Nurettin Hocamıza – her görüşüne katılmıyor olsak da – sahip çıkmalıyız. Ama bizzat kendisinin de ifade ettiği gibi, hocayı değil; hocanın anlattığı dini savunmalıyız.

Nurettin Yıldız Hoca Efendi hakkında başlatılan soruşturmaya ve siyasilerin dine kendilerince şekil verme girişimlerine karşı olduğumuzu her platformda seslendirmeliyiz.


09.03.2018

 

Bir Yorum Yazın