Gorbaçov uyardı: Yeni bir silahlanma yarışı başlayabilir

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 27 Ekim 2018 | 18 Safer 1440 Cumartesi 12:37

1991 yılında dağılan Sovyetler Birliği’nin son 87 yaşındaki Mihail Gorbaçov, ABD’nin Savaş’ın sona ermesinin ardından silahların kontrol edilmesine yardımcı olan Orta Menzilli Nükleer Anlaşması’ndan çekilme kararını kınadı.

Gorbaçov, ABD’nin bu kararının, nükleer bir çatışma riskini artıracak bir silahlanma yarışına neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Mihail Gorbaçov, ABD’nin söz konusu adımının barışa yönelik ciddi bir tehdit olduğunu belirterek kararın müzakereler yoluyla iptal edilmesini umduğunu dile getirdi.

Sovyetler Birliği’nin son lideri, bir irade olması halinde anlaşmaya bağlılık konusundaki farklılıkların çözülebileceğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald , Soğuk Savaş döneminin iki lideri, ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyet lider Mihail Gorbaçov arasında 1987’de imzalanan Orta Menzilli Nükleer Füze Anlaşması’ndan çekilme kararı almıştı.

Washington, anlaşmadan çekilme gerekçesi olarak ’nın Orta Menzilli Nükleer Füze Anlaşması’nı ihlal ettiğini öne sürerken Moskova ise bu iddiayı reddederek aynı suçlamayı Washington’a yöneltti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın