Gorbaçov uyardı: Yeni bir silahlanma yarışı başlayabilir

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 27 Ekim 2018 | 18 Safer 1440 Cumartesi 12:37

1991 yılında dağılan Sovyetler Birliği’nin son 87 yaşındaki Mihail Gorbaçov, ’nin Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından silahların kontrol edilmesine yardımcı olan Orta Menzilli Nükleer Anlaşması’ndan çekilme kararını kınadı.

Gorbaçov, ABD’nin bu kararının, nükleer bir çatışma riskini artıracak yeni bir silahlanma yarışına neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Mihail Gorbaçov, ABD’nin söz konusu adımının barışa yönelik ciddi bir olduğunu belirterek kararın müzakereler yoluyla iptal edilmesini umduğunu dile getirdi.

Sovyetler Birliği’nin son lideri, siyasi bir irade olması halinde anlaşmaya bağlılık konusundaki farklılıkların çözülebileceğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald , Soğuk Savaş döneminin iki lideri, ABD Başkanı Ronald Reagan ve Mihail Gorbaçov arasında 1987’de imzalanan Orta Menzilli Nükleer Füze Anlaşması’ndan çekilme kararı almıştı.

Washington, anlaşmadan çekilme gerekçesi olarak ’nın Orta Menzilli Nükleer Füze Anlaşması’nı ihlal ettiğini öne sürerken ise bu iddiayı reddederek aynı suçlamayı Washington’a yöneltti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın