Google’a kullanıcı verileri nedeniyle inceleme altında

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Mayıs 2018 | 5 Ramazan 1439 Pazar 18:52

, kullanıcı verilerini toplamayla ilgili olarak inceleme altına alındı. Oracle, ’ın geçmişleri ve kullanıcı konumlarından veri topladığını iddia etti. Avusralya hükümeti tarafından başlatılan inceleme ciddi sonuçlar doğurabilir.

kullanıcılarından izinsiz bir şekilde veri topladığı iddiası ile Google’a inceleme başlatıldı. Avustralya’da başlatılan incelemede Google’ın ana firması Alphabet’in arama geçmişleri ve kullanıcı konumları üzerinde detaylı veri topladığı belirtiliyor. İddiaları ortaya atan Oracle firması yeterli kanıta sahip olduğunu da belirtiyor.

Chip’te yer alan habere göre Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun (ACCC) söylediğine göre her ay toplanan veriler cihaz başına yaklaşık olarak 1 gigabyte’a ulaşıyordu.

Oracle’ın raporuna göre bu bilgilerin taşınması, her ay kullanıcıların veri kotasının bir kısmını kullanıyor ve Avustralyalı kullanıcılar, farkında olmadan Google’a gönderdikleri veriler için telekom firmalarına ödüyorlar.

Avustralya’da 10 milyonun üzerinde Android kullanıcısının bulunması ve -Cambridge skandalının üzerinden çok kısa bir süre geçmiş olması, ülkenin Gizlilik Komisyonu’nun da incelemeye katılmasına sebep oldu. Bir ACCC sözcüsünün söylediğine göre Oracle’ın Google hizmetleri hakkında sunduğu bilgiler şu anda değerlendiriliyor ve kullanıcılar için konum verisi hakkında ne kadar bilgi sunulduğu inceleniyor.

 

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , , ,

Bir Yorum Yazın