Golan Tepeleri’ne Rus askeri polisi konuşlanacak!

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Ağustos 2018 | 20 Zilkade 1439 Perşembe 19:05

Başkanlığı, ile İsrail sınırını oluşturan altındaki Golan Tepeleri’nde “tahriklerin” önlenmesi amacıyla polisinin konuşlandırılacağını açıkladı.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, basın toplantısında, altı yıllık aradan sonra ilk kez () Barış Gücü ile Rus polisinin Golan Tepeleri’nde devriye gezdiğini belirtti.

Güvenlik gerekçesiyle bölgedeki BM misyonunun 2012’de sonlandırıldığını anımsatan Rudskoy, “Golan Tepeleri’nde tahriklerin önlenmesi amacıyla Rus askeri polisinin konuşlandırılacağı 8 gözlem noktası oluşturulacak. Bölge istikrara kavuştuktan sonra bu noktalar Suriye hükümetine teslim edilecek.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandır Lavrentiyev, bir süre önce yaptığı açıklamada, İranlı güçlerin Golan Tepeleri’nden çekildiğini öne sürmüştü.

İsrail, Suriye’ye ait Golan Tepeleri’ni 1967’den bu yana işgal altında tutuyor. İsrail ayrıca iç savaşın başladığı 2011’den bu yana zaman zaman Suriye ve Golan Tepeleri’nden, topraklarına roket atıldığını ileri sürerek, İran destekli güçlerine ve rejime ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın