Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Göçmen kaçakçılarına 8 yıla kadar hapis istemi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Şubat 2019 | 6 Cemaziyelahir 1440 Pazartesi 12:08

’da ‘göçmen kaçakçılığı’ yaptıkları gerekçesiyle 6 sanık hakkında 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi

Diyarbakır’da “göçmen kaçakçılığı” yaptıkları gerekçesiyle 6 sanık hakkında 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, tutuksuz sanıklar Adem D, İsmet K, Mehmet Sait D, Mehmet Şah G, Mehmet Şirin A. ve Zülfü Ç. hakkında hazırlanan iddianame, 12. Asliye Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, 1980’li yıllarda başlayan illegal göç hareketlerinin “köprü” konumunda bulunan ’yi önemli ölçüde etkilediği belirtildi.

Göçmen kaçakçılığının nedenlerine yer verilen iddianamede, “Menfaat sağlamak üzere örgütleriyle başka ülkelere kaçırılmakta, yasal olmayan yollarla ülkeye sokulmakta ve bu örgütlerin eline düşen çaresiz insanlar bazen yaşam ve beden bütünlükleri bakımından onarılamayan büyük zararlara uğramaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Silvan yolu uygulama noktasındaki görevlilerin 15 Ekim ’de “Dur” ihtarına uymayarak kaçan 3 minibüsün merkez Kayapınar ilçesinde kovalamaca sonucu durdurulduğu, 126 düzensiz göçmen ile sürücülerinin yakalandığı kaydedilen iddianamede, ve İran üzerinden yaya olarak dağ yollarını kullanarak ’a gelen düzensiz göçmenlerin İstanbul, Ankara ve Konya’ya götürülmek üzere sanıklarla bin karşılığında anlaştıkları belirtildi.

– İstenen ceza
Fetih Medya

İddianamede, menfaat amacıyla yurt dışına çıkma yeterlilikleri taşımayan yabancı uyruklu kişilerin illegal yollarla yurt dışına çıkmalarına ve ülkede kalmalarına imkan sağlayan tutuksuz sanıklar Adem D, İsmet K, Mehmet Sait D, Mehmet Şah G, Mehmet Şirin A. ve Zülfü Ç. hakkında “göçmen kaçakçılığı yapmak” suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

 

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.