‘Gılgamış’ sistemi taşıyan ABD aracı Yemen’de düşürüldü

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Şubat 2017 | 21 Cemaziyelevvel 1438 Cumartesi

Gılgamış’ sistemi taşıyan ABD aracı Yemen’de düşürüldü En gizli yer tespit sistemini taşıyan insansız hava aracı, Yemen’in Husi milislerin kontrolündeki merkez vilayeti Marib’de düşürüldü.

Husilere ait SABA haber ajansı, Yemen’in Sirva ilçesinde insansız bir hava aracının düşürüldüğünü duyurdu. İsmini vermek istemeyen askeri bir yetkili aracın ABD yada Suudi Arabistan’a ait olduğuna inandıklarını söyledi.

Yerel medya GILGAMIŞ kod adıyla bilinen, üst düzey yer tespit sistemine sahip yanan araca ait fotoğraflar paylaştı.
Enkazdan kurtarılan parçalarda “GILGAMESH” sözcüğü açık bir şekilde okunabiliyor.
Fetih Medya
Düşen araç yanarken görülüyor:
Fetih Medya  Fetih Medya

GILGAMIŞ nasıl çalışıyor?

ABD’nin ölüm saçan İHA’ları, hedef alacakları kişileri GILGAMIŞ adlı sistem sayesinde belirliyor. Sistem sayesinde, hedefin kullandığı SIM kart, İHA’daki cihazı bir baz istasyonu sanıyor ve onunla bağlantıya geçiyor.
Bu araç, ismini –bugün Irak dediğimiz- kadim Uruk şehrini geçmişte yönetmiş olan ve gaddarlığıyla bilinen Sümer kıralından alıyor.
AA’ya konuşan adı verilmeyen Türk bir askeri kaynak, düşürülen aracın füze taşıyan insansız bir araç olduğunu söyledi. Kaynak, aracın ABD Hava Kuvvetleri’ne ait olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.
Husi destekçisi medya organları, Yemen’in Cizan ilinde Aralık ayında bir gözetleme yapan Suud Arabistan’a ait bir insansız hava aracının düşürüldüğünü duyurmuştu.
Yemen’de İran destekli Husi milisler 2014 yılının Eylül ayında başkent Sanaa’yı ele geçirdiler. Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonu, Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’yi desteklemek için ülkeye askeri müdahalede bulunmuştu.
Kaynak: Mepa News

Fetih Medya – Haber Merkezi

İlgilinizi Çekebilir:  El Şebab, Bir Kez Daha “Kara Şahin’i Düşürdü
 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?