Gazzeli memurlar Filistin yönetiminden maaşlarını istiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Ekim 2018 | 19 Safer 1440 Pazar 20:37

Gazzeli memurlar, yönetiminden maaşlarını ödemesi, uluslararası toplumdan da İsrail’e ablukayı kaldırması için baskı yapması talebinde bulundu

Gazze’deki memurlar, Filistin hükümetinden maaşlarının ödenmesini talep etti.

Memurlar Sendikası’nın çağrısıyla Gazze’deki Meçhul Anıtı önünde bir araya gelen onlarca eylemci, Filistin hükümetinden maaşlarının ödenmesini ve uluslararası toplumdan ablukanın kaldırılması için İsrail’e baskı yapmasını istedikleri dövizler taşıdı.

Gösteride konuşma yapan Başkanı Yakub el-Gandur, Filistin yönetimine, Gazze’ye ve buradaki memurlara karşı sorumlu davranma, yaptırımları kaldırma çağrısında bulundu.

Gandur, konuşmasında gruplardan, “Gazze ve Batı Şeria’daki memurlar arasında ayrımı sonlandırması için ’taki hükümete baskı yapmasını” istedi.

Sendika Başkanı ayrıca, uluslararası toplumun da ablukayı kaldırması için İsrail’e baskı yapması gerektiğini vurguladı.

Filistin Gazze’deki memurların maaşlarını yaklaşık 1 yıldır yüzde 30-50 kesintili ödüyor. Yüzlerce memur da erken emekli edildi. Tüm bu uygulamalar yalnızca Gazze ile sınırlı, Batı Şeria’daki memurları kapsamıyor. Filistin Devlet Başkanı da 19 Mart’ta yaptığı açıklamada, Gazze hakkında hukuki, yasal ve kararlar alacağını dile getirmişti.

Gazzeli memurlar Filistin yönetiminin maaşlarına uyguladığı kesintilere ve ödemelerdeki gecikmelere tepki amacıyla sık sık gösteriler düzenliyor.

Gazze’de yönetimi 2007’de devralan Hamas, Batı Şeria’daki Filistin hükümetinin Gazze’deki memurlardan işe gitmemelerini istemesi üzerine yaklaşık 40 bin memur atamıştı.

“Memur maaşları dosyası” Hamas ile Fetih arasında geçen yıl 12 Ekim’de, Filistin’deki bölünmüşlüğü bitirme amacıyla imzalanan son uzlaşı anlaşmasında da aksaklıklara neden olmuştu.

 

 

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın