Gazze’deki memurlar 2 yıldan bu yana en yüksek maaşlarını aldı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Kasım 2018 | 29 Safer 1440 Çarşamba 19:00

Gazze’deki memurlar, bugün, geçen ay ki maaşlarının yüzde 60’ını tahsil etti.

Sabahın erken saatlerinden itibaren postana şubeleri önünde kuyruklar oluşturan yüzlerce memur, yüzde 60’ı ödenen Ekim ayı maaşını çekti.

Ödemesi yapılan söz konusu oranın, 2 yıldan uzun süredir alınan en fazla maaş miktarı olduğu belirtiliyor.

Gazze’deki Maliye Bakan Yardımcısı el-Keyali, dün, Sosyal Kalkınma ve Çalışma bakanlıkları yardımcılarının da katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, Gazze’deki memurların geçen Ekim maaşlarının yaklaşık yüzde 60’ının ödeneceğini söylemişti.

Sosyal Kalkınma Bakan yardımcısı Yusuf İbrahim de, Büyük Dönüş Yürüyüşü ile ablukanın kaldırılması faaliyetleri sırasında ağır yaralanan ve sakat kalanlar ile yakını şehit olmuş 5 bin ailenin her birine yaklaşık 200 maddi destek yapılacağını duyurmuştu.

İbrahim ayrıca önümüzdeki günlerde, bakanlık tarafından tespit edilen dar gelirli 50 bin aileye, 100 dolar nakdi yardımda bulunulacağını belirtmişti.

Gazze’de, İsrail’in 2006’dan bu yana uyguladığı ve Filistinli arasındaki uzlaşı çalışmalarının sonuç getirmemesi nedeniyle büyük ekonomik sıkıntılar yaşanıyor.

’daki Filistin hükümetinin Haziran 2007’de Gazze’deki memurlardan işe gitmemelerini istemesi üzerine yaklaşık 40 bin memur atamıştı. Gazze Şeridi’ndeki kurumları ve bakanlıklarda 2007’de devralan Hamas’ın atadığı memurlar çalışıyor. Filistin , Gazze’deki memurların maaşlarını yaklaşık 1 yıldır yüzde 30-50 kesintili şekilde ödüyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın