Gazze Şeridi hacılarının ilk grubu bu sabah Rafah Kapısı’ndan giriş yaptı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Eylül 2017 | 21 Zilhicce 1438 Salı 23:00

Şeridi hacılarından ilk grup 12 saatlik gecikmenin ardından bu sabah (12 Eylül Salı) Rafah Kapısı’ndan giriş yaparak Şeridi’ne döndü.
Gazze’deki Kapılar ve Sınırlar Heyeti Halkla İlişkiler Müdürü Hişam Advan, 800 hacıdan oluşan ilk grubun 500 kilometre uzaklıktaki Havaalanı’ndan dün sabah erken saatlerde yola çıktığını, uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra bu sabah Rafah Kapısı’na ulaştığını açıkladı.
Advan, Quds Press Ajansı’na yaptığı açıklamada, ’dan dönüş yolunda vefat eden kadın hacının naaşının da Gazze’ye ulaştığını söyledi.
Sina Yarımadası’nın kuzeyindeki El-Ariş kentinin Bi’ru’l- bölgesinde DAEŞ’in düzenlediği bombalı saldırıda 18 askerinin ölmesi üzerine Gazze Şeridi hacılarının Rafah Kapısı’na ulaşmaları 8 saat gecikti. Hacıların Rafah Kapısı önünde de 4 saat bekledikleri bildirildi.
Gazze Şeridi’nden hacca giden 2900 kişinin geri dönüşü için Rafah Kapısı’nın Perşembe gününe kadar açık kalacağı ifade edildi.
Mısır rejimi, güçlerinin kontrolünde olmayan tek kapı olan Rafah Kapısı’nı istisnai haller dışında sürekli kapalı tutarken İçişleri Bakanlığı kapının yılbaşından bu yana sadece 14 gün açık kaldığını bildirdi.

İlgilinizi Çekebilir:  Filistin, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurdu

Kaynak: FİEM

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın