G-20 protestosu: “savaş politikalarınız insandan mülteci yaratıyor”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Şubat 2017 | 21 Cemaziyelevvel 1438 Cumartesi 06:00

 

’da düzenlenmekte olan dışişleri bakanları buluşması çeşitli sol gruplar tarafından protesto edildi. Eyleme 500 civarında kişi katıldı.

Protestolar dünyanın en büyük ekonomisi olan 19 ülke ve Avrupa Birliği’nin dış temsilcilerinin ticaret, iklimin korunması, ve göç gibi konuları görüşmek üzere bir araya geldiği Dünya Konferans Merkezi’nin yakınlarında düzenlendi.

Sloganı “G(egen)20!” (G20’ye karşı) olan protestolara destek veren gruplar arasında Bonn Gençlik Hareketi, ATTAC, DiEM25, İşsizler Forumu ve İntervensiyonist Solcular gibi çeşitli sol görüşlü gruplar yer aldı. Eyleme bunların yanı sıra Sol Parti (Die Linke) ve ’nın en büyük sendikalarından ‘ver.di’ de destek verdi.

Fetih Medya

Eylemin başlangıcında yapılan açıklamada “G20 ülkeleri buluşmada savaş ve militarizasyondan bahsedilmeyeceğini duyurdular. Biz bugün bu yalana inanmadığımızı göstermek için buradayız” dendi ve protestonun “savaş ve izolasyon politikasına karşı düzenlendiği” vurgulandı. Ülkelerin “mevcut savaş politikalarının insanlardan yarattığının” ifade edildiği eylemde G20 “G7 için bir yarışma etkinliği” olarak betimlendi.

Eylemde Cumhurbaşkanı ve ABD’de henüz göreve gelen Donald Trump yönetimine yönelik eleştiriler de kendine yer buldu.

İlgilinizi Çekebilir:  Japonya Savunma Bakanı: Suriye’ye saldırı Pyongyang’a bir mesajdı

Yapılan bir anonsta “Türkiye’de muhaliflere ve solculara karşı savaşın güçlenerek devam ettiği” iddia edilirken “ rejimini” finansal olarak desteklediği belirtilen Avrupa Birliği eleştirildi. Protestolarda Türkiye’de yaşanan terörle mücadeleye atfen, Türkiye’yi eleştiren sloganlar da atıldı.

Donald Trump’ın başkanlık görevini devralmasıyla dışişleri bakanlığı koltuğuna oturan iş adamı Rex Tillerson da, G20 buluşmasının ilk resmi seyahati olma özelliğini taşıması nedeniyle eylemin hedef tahtasında yer aldı. Tillerson’ın 10 yıl boyunca CEO’su olarak görev yapmış olduğu devi Exxon’ın uzun süre ABD işgali altında bulunan ’taki varlığına değinildi.

Almanya’nın 2017 dönem başkanlığını sürdürdüğü G20’nin bu yılki liderler zirvesi 7-8 Temmuz tarihlerinde Almanya’nın Hamburg kentinde gerçekleştirilecek. Yeni ABD başkanı Donald Trump’ın bizzat katılacağı etkinliğe karşı büyük çaplı protestolar düzenlenmesi bekleniyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın