Fransa’dan “Çavuşoğlu-Le Drian görüşmesi” açıklaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Ekim 2018 | 22 Muharrem 1440 Salı 08:04

Fransa Bakanlığı’ndan, dün Le Drian ile Çavuşoğlu arasındaki görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, ikilinin Suriye meselesini ele aldıkları belirtildi.

AA’nın haberine göre açıklamada, “Jean-Yves Le Drian, İdlib bölgesinde silahsızlanma bölgesi oluşmasını sağlayan ve (Esad) rejimin ve destekçilerinin bu bölgede saldırı düzenlemesini önleyen 17 Eylül’deki mutabakatına verdiği desteği dile getirdi.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Le Drian’ın, Çavuşoğlu’na, Suriye konusunda Mısır, Fransa, , Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ’nin bulunduğu ve “küçük ” olarak adlandırılan ve grubuyla çalışmalarına devam etme konusunda çağrıda bulunduğu kaydedildi.

İki bakanın Suriye konusunda siyasi çözüm bulmaya ve Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın üzerinde çalıştığı anayasa komitesinin kurulmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

İkilinin, BM Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin konusundaki haritası ile ülkede şeffaf ve huzurlu seçimin hazırlanması konusunda desteklerini ifade ettikleri vurgulandı.

Çavuşoğlu, dün resmi için bulunduğu başkent ’te Le Drian ile baş başa ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirmişti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın