Fransa’dan “Çavuşoğlu-Le Drian görüşmesi” açıklaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Ekim 2018 | 22 Muharrem 1440 Salı 08:04

Bakanlığı’ndan, dün Le Drian ile Çavuşoğlu arasındaki görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, ikilinin meselesini ele aldıkları belirtildi.

AA’nın haberine göre açıklamada, “Jean-Yves Le Drian, İdlib bölgesinde silahsızlanma bölgesi oluşmasını sağlayan ve () rejimin ve destekçilerinin bu bölgede saldırı düzenlemesini önleyen 17 Eylül’deki mutabakatına verdiği desteği dile getirdi.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Le Drian’ın, Çavuşoğlu’na, Suriye konusunda , Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ’nin bulunduğu ve “küçük grup” olarak adlandırılan grup ve Astana grubuyla çalışmalarına devam etme konusunda çağrıda bulunduğu kaydedildi.

İki bakanın Suriye konusunda siyasi çözüm bulmaya ve () Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın üzerinde çalıştığı anayasa komitesinin kurulmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

İkilinin, BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin Libya konusundaki haritası ile ülkede şeffaf ve huzurlu seçimin hazırlanması konusunda desteklerini ifade ettikleri vurgulandı.

Bakan Çavuşoğlu, dün resmi ziyaret için bulunduğu başkent ’te Le Drian ile baş başa ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirmişti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın