Fransa’daki protestoda yaşlı bir kadın öldü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Aralık 2018 | 26 Rebiülevvel 1440 Salı 12:06

Marsilya kentinde evinin panjurlarını kapatmak isterken yüzüne bombası isabet eden yaşlı , hastanede hayatını kaybetti.

 

Cumartesi günü Marsilya kentinde yaşanan olayda protestoda yer almayan kadın, evinin panjurlarını kapatmak isterken gelen bir gaz bombasının yüzüne isabet etmesi sonrası hastaneye kaldırılmıştı.

Yaşlı kadının hastanede ameliyat sırasında yaşamını yitirdiği açıklandı.

Akaryakıt zammına tepki olarak başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda şu ana kadar 100’den fazla kişi yaralandı. Yaralılar arasında 23 polisin olduğu bildiriliyor.

Eylemlerle bağlantılı kazalarda da 3 kişinin hayatını kaybettiği düşünülüyor.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Pazar günü gerçekleşen eylemlere ülke genelinde 136 bin kişi katıldı.

Sarı Yelekler adı verilen üyelerinin Edouard Philippe ile Salı gününe planlanan görüşmesi de ertelendi.

’DAN POLİSLERE ÖZEL PRİM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, cumartesi günü gerçekleşen gösterilerde görev yapan polislere özel ödeyeceklerini açıkladı.

Fransız basınındaki haberlere göre, polislerle bir yemekte bir araya gelen Macron özel prim ödeyeceklerini duyurdu. Primin miktarına ilişkin bilgi verilmedi.

HÜKÜMETE İSTİFA ÇAĞRISI

’teki BBC muhabiri Hugh Schofield, grubun içindeki ılımlı ve görüşme yanlısı üyelerin, sertlik yanlısı üyeler tarafından bastırıldığı hatta ölüm tehditleri aldıklarını aktardı.

Hareketin sözcüsü olarak öne çıkan Christophe Chalençon, Pazartesi günü hükümete istifa çağrısı yaptı ve emekli general Pierre de Villiers’in iktidara getirilmesini talep etti.

Pierre de Villiers, Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron ile bütçe kısıntıları üzerine yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle Fransa Genelkurmay Başkanlığı görevini bırakmıştı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın