Fransa’da rahat rahat “Ermeni soykırımı yok” diyebilirsiniz

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Ocak 2017 | 30 Rebiülahir 1438 Cumartesi 08:36

’da 1915 olaylarına ilişkin çok tartışılan bir yasa hükmü iptal edildi. ’da “Ermeni soykırımı yok” diyen kişilere ceza yolu açan yasa hükmü, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi’nin kararında, geçen yıl sonunda yasalaşan tasarının “zaten var olan nefrete teşvikle ilgili yasaların yanında gerekli olmadığı” vurgulandı. Kararda, “Bu yasa, işlendiği zaman suç teşkil etmeyen olaylar hakkında yorumda bulunmayı cezalandırma yolu açıyor.

Aynı zamanda yasa normalde tarihi tartışmalarla kararlaştırılması gereken olay ve ifadelerin yasallığı konusunda belirsizliğe neden oluyor. Dolayısıyla bu yasa, ifade özgürlüğüne gereksiz ve orantısız bir saldırıdır” denildi.

İlgilinizi Çekebilir:  Malezya’da eski başbakanın evine polis baskını

Yasaya göre, bir kişiye 1 yıl hapis ve 40 bin avro cezası verilebilecekti. Fransa Anayasa Mahkemesi’nin, normalde bu tür bir itirazı kabul etmeme yetkisi bulunmasına rağmen kabul edip değerlendirme yoluna gitmesi ise “’nin bir hukuki zaferi” olarak değerlendiriliyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Karar, tarihsel ihtilaflara ilişkin demokratik tartışmaların, kısır iç politika mülahazalarıyla hukuka aykırı şekilde kısıtlanmasının engellenmesi açısından önemli bir hukuki kazanımdır” denildi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , ,

Bir Yorum Yazın