Fransa’da mültecilere insanlık dışı uygulamalar

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Ekim 2016 | 25 Muharrem 1438 Çarşamba 18:53
, Calais’de bulunan “Jungle” isimli kampının tahliyesinde büyük bir skandala imza attı.

Fransa’nın Manş denizinin kıyısında bulunan Calais kentindeki “Jungle” isimli mülteci kampının tahliyesinde, mültecileri taşıyan otobüs koltuklarının tamamen plastikle kaplandığı gözlendi.

Jungle’dan ayrıldıktan sonra ülkedeki mülteci merkezlerine gönderilen mültecilerin bindikleri otobüslerdeki bu detay sosyal medyayı karıştırdı.

Mültecileri taşımak üzere devlet tarafından tahsis edilen yüzlerce otobüsün koltuklarının,“hijyen” gerekçesiyle kalın ve şeffaf bir plastikle kaplanmış olduğu görüldü.

“Karar Otobüs Firması Tarafından Alındı”

AA muhabiri konuya ilişkin Pas-de-Calais Valiliği’ne ulaşarak koltuklardaki plastik kaplamanın amacını ve bu kararın kim tarafından alındığını sordu.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, kararın otobüs firması tarafından alındığını ve kendilerinin konuya ilişkin yorum yapamayacağı kaydedildi.

“Devletin Mecbûr Ettiğini Düşünüyorum”

AA muhabirinin konuya ilişkin sorusu üzerine Calais Belediye Başkanı Natacha Bouchart ise devletin söz konusu otobüs firmasıyla bu tarz detayları görüşmüş olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Otobüslerin koltuklarının plastik bir örtüyle kaplanmış olduğunu ben de gözlerimle gördüm. Devlet illâ ki bu önlemi söz konusu firmayla görüşmüştür. Herhâlde bir hastalık riski olduğunu düşündüler. Ben kampa aylardır gelip gidiyorum. Hiç öyle bir hastalık durumuna da rastlamadım. Devletin otobüs firmasını koltukları plastikle kaplamaya mecbur etmiş olduğunu düşünüyorum.”

“Aşağılayıcı Bir Durum”

İlgilinizi Çekebilir:  FETÖ'cülerden 1177 kişi Almanya'ya iltica talebinde bulundu

Mültecilerin bindiği otobüslerdeki plastik detay, sosyal medyada büyük yankı uyandırmış, durum “aşağılayıcı” olarak değerlendirilmişti.

’teki derme çatma mülteci kamplarının tahliyesinde de mültecilerin edildiği otobüslerde koltukların plastikle kaplandığı biliniyordu.

Paris’teki tahliyelerde Fransa polisinin maske ve eldiven taktığı, hattâ botlarının üzerine poşet geçirdiği de görülmüştü.

Bazı Fransalı gazeteciler, 850 gazetecinin izlediği Jungle’ın tahliyesinde “Fransa’nın imajı için”polisin maske ve eldiven takmaktan vazgeçtiği yorumunda bulundu.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın