Fransa’da Esed’in amcasının mallarına el konuldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Eylül 2016 | 9 Zilhicce 1437 Cumartesi 09:17

‘da, Devlet Başkanı Beşşar ’in amcası Rıfat Esed’in Fransa’daki taşınmaz mal varlığına el konulduğu bildirildi.

Le Point dergisinin sitesinde yer alan habere göre, “kamuya ait fonları kötüye kullanma” ve “kara aklama” suçlamasıyla hakkında 9 Haziran’da soruşturma açılan Rıfat Esed’in 90 milyon avroyu bulan taşınmaz mal varlığına yargı kararı ile el konuldu.

Esed’in avukatı Benjamin Grundler ise karara itiraz için temyiz mahkemesine başvurdu.

Le Point, Fransız hakim Renaud Ruymbeke’in dava sonuçlanmadan önce Rıfat Esed’in mal varlığını satma girişiminin önüne geçebilmek için bu kararı aldığını yazdı. Rıfat Esed’in ve Lyon kentlerinin pahalı semtlerinde çok sayıda lüks emlak sahibi olduğu biliniyor.

Fransa’da suçları araştıran Sherpa Derneği, nisan ayında amca Esed’in 100 milyon avroyu aşan servetinin şaibeli olduğunu öne sürmüştü.

İlgilinizi Çekebilir:  BM, Gazze’deki olaylar i̇çin soruşturma komisyonu kurulmasını kabul etti 

Rıfat Esed, kardeşi Hafız Esed hükümeti döneminde 1982’deki Katliamı’nın kilit isimlerinden biri olarak biliniyor.

Uluslararası Af Örgütüne göre, 10 bin ila 25 bin sivilin hayatını kaybettiği katliamdan rejimin ikinci ismi ve dönemin Genelkurmay Başkanı Rıfat Esed sorumlu tutuluyor.

Hama’dan 2 yıl sonra ise Rıfat Esed, kardeşi Hafız Esed’i devirmeye çalışmış ve Suriye’den sürülmüştü. Bugün 77 yaşında olan Esed’in Paris, ve İspanya’nın Marbella kentlerinde zaman zaman bulunduğu biliniyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın