‘Fransa polisi göçmen çocukları, ayakkabılarını parçalayıp İtalya’ya gönderiyor’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Haziran 2018 | 1 Şevval 1439 Cuma 19:20

İngiltere merkezli örgütü Oxfam, Fransız polisinin gözaltına aldığı göçmen çocukları, ayakkabılarını parçalayıp İtalya’ya yaya olarak gönderdiğini iddia etti.

 

Örgütün bugün yayımladığı raporda, ’nın çocuk yaştaki Eritreli bir kadını 40 günlük bebeğiyle otoyoldan, İtalya’nın Ventimiglia sınır kasabasına yürümeye zorladığı öne sürüldü.

Bu tür uygulamaların “ dışı” olduğuna dikkat çeken Oxfam, raporda Fransız polisinin bazı göçmenleri aç ve susuz olarak ve cep telefonlarındaki sim kartlarını alarak sınır dışı ettiğini kaydetti.

BBC Türkçe’nin haberine göre örgüt 2 ay önce de Fransız polisinin sınır dışı edilebilmeleri için belgelerde refakatsız göçmen çocuklarının doğum tarihlerinin değiştirdiğini öne sürmüştü.

“Çocuklar i̇ti̇li̇p kakılıyor
Raporu kaleme alan Oxfam görevlisi Giulia Capitani, “Çocuklara şiddet uygulandığına dair kanıtımız yok. Ancak birçok çocuk anlamadıkları bir dilde aşağılanıyor, itilip kakılıyor. Polisin göçmenleri yıldırma yöntemlerinden biri de ‘bir daha gelmeye kalkmayın’ demek için ayakkabılarının tabanlarını kesmek” dedi.

İtalyan yardım kuruluşu Intersos’tan Daniela Zitarosa da “Bazı çocukların cep telefonlarına, sim kartlarına el konuluyor. Bu çocuklar ailelerini bile arayamıyor” diye konuştu.

Macron i̇talya’yı eleşti̇rmi̇şti̇
İtalya bu hafta iki yüzlü davranmakla suçladığı Fransa’nın krizinde sorumluluğu paylaşmaya yanaşmadığını öne sürmüştü.

Fransa Cumhurbaşkaı Emmanuel Macron da 629 göçmen taşıyan bir gemiyi limanlarına yanaştırmayan İtalya’yı eleştirmişti.

Gemiye izin vermeyen İtalya’nın göçmen karşıtı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Ocak ve Mayıs ayları arasında Fransa’nın 10 bin 524 göçmeni sınırdan geri çevirdiğini açıklamıştı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın