Fransa basını Cezayir’deki gelişmelerin ‘sırlarını’ ortaya çıkarıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Mart 2019 | 7 Recep 1440 Perşembe 20:39

Fransız yetkilerin Cezayir’deki gelişmelere karşı “uzak durma” şeklinde resmi bir tutum sergileseler de dedikodular, Paris’in Cezayir’de olanlara o kadar da uzak durmadığına işaret ediyor.
Le Figaro gazetesi Cezayir muhabiri, Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın ’den gelen uçağının başkent Cezayir’e inişi sırasında Lamamra’yı taşıyan bir uçağın Paris’e uçtuğunu aktardı. Haberde, Buteflika tarafından Pazartesi akşamı Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirilen Lamamra’nın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmenuel Macron’u, Buteflika’nın planına ikna etmek için Paris’e gittiği öne sürüldü.
Gazetenin ismini vermek istemeyen Cezayirli kaynaklardan aktardığı bilgilere göre plan, Lamamra ve Birleşmiş Milletler’de (BM) uzun süre görev yapan 85 yaşındaki Cezayir eski Dışişleri Bakanı Lahdar İbrahimi arasında yapılan bir anlaşmanın ürünü. Bu arada İbrahimi’nin yapılması planlanan Diyalog Kongresi’ne başkanlık etmesi bekleniyor.
Gazetenin haberine göre İbrahimi ve Lamamra, krizden kurtulmak için yaptıkları planı sunmak üzere Buteflika’nın kardeşi Said ile temasa geçtiler ve Said Buteflika planı kabul etti. Ayrıca haberde, Said ile Buteflika’nın diğer kardeşi Nasır’ın çıkarlarını korumak için Cumhurbaşkanı’nı iktidarda tutmaya çalışanlar ve ‘derin devlet ağlarından ayrılmasını’ isteyenler arasında, yoğun bir baskı altında oldukları belirtildi. Bununla birlikte İbrahimi ve Lamamra’nın planına göre Buteflika’nın kalmaya devam etmesi söz konusu değil.
Fransa, Buteflika’nın geri çekilmesinden memnun
Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmenuel Macron ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Cezayir Cumhurbaşkanı’nın adaylıktan çekilme kararını memnuniyetle karşılayan ve bunu “yeni bir sayfa” olarak gören bir tutum sergilerken geçiş sürecinin “makul bir süre içinde” başlatılması çağrısında bulundular. Fakat Fransa’daki analistler ve Cezayirli uzmanlar arasında oldukça farklı görüş ayrılıkları bulunuyor.
France Inter Radyosu, baş editörü Pierre Haski önceki yaptığı yayında, Buteflika planını, Cezayir yönetiminin iki hafta önce toplum karşısında kaybettiği inisiyatifi geri kazanma çabası olarak nitelendirdi. Cezayir yönetiminin, gündemi, sistemi ve buradaki ikilemi kontrol etmek istediğini belirten Haski, Cezayir otoritesinin sembolik önemi olan imtiyazlar sayesinde, buraların kontrolünü yeniden kazanmayı hedeflediğini vurguladı.
Fransız haber kanalı BFM TV’nin sitesindeki haberde ise, imtiyazlarının yalnızca zaman kazanma yolu olduğu belirtildi.
Liberation gazetesi ise Mağrip bölgesi konusunda uzman olan araştırmacı Pierre Vermeren’in Buteflika’nın ayaklanması karşısında 5’inci dönem için adaylığını geri çekmekten başka şansı olmadığı şeklindeki açıklamalarını aktardı. Bunun tam tersi bir durumun ciddi şiddet olaylarına neden olacağı uyarısında bulunan Vermeren, Cezayir yönetiminin durumu kontrol altına almaya devam ederken, kademeli olarak geri çekilmeye çalışmasının ellerinde çok fazla koz olmadığına işaret ettiğini söyledi. Vermeren’e göre Buteflika sonrası bilinmeyen bir döneme giren Cezayir’de demokratik talepler daha da artacak.
Bu yeni dönemin Cezayir açısından eşi görülmemiş zorlukları olduğuna inanan Vermeren, ancak dönemin vaatlerine gebe olunduğunun da altını çizdi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.