Filistinlilerin umudu ‘eve dönüş anahtarları’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Nisan 2018 | 20 Recep 1439 Cuma 11:24

Toprak Günü’nün 42. yılı münasebetiyle başlayan ve ’a kadar devam etmesi beklenen gösterilere toplumun her kesiminden destek gelmeye devam ediyor.

Gazzeli demirci Bennat, şu ana kadar 40 anahtar yaptığını, bunların sayısını 100’e çıkarıp göstericilere dağıtmayı düşündüğünü söyledi.

Dedeleri Yafa’dan tehcir edilen Bennat, dönüş anahtarlarının, mültecilerin 1948’de İsrail çeteleri tarafından tehcir edildikleri evlerini sembolize ettiğini belirtti.

Bennat, yaptığı anahtarlarla tüm ülkelerine “tehcir edilen Filistinlilerin evlerine dönme hakkı olduğu ve bu anahtarların da geri dönüşün göstergesi olduğu” mesajı verdiğini vurguladı.

Filistinliler, 1948’de İsrail’in ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs’ı Nekbe olarak anıyor. Bu tarihte siyonist çetelerin yaklaşık 800 bin Filistinliyi yerinden ettiği belirtiliyor.

O tarihten bu yana Filistinliler evlerine geri dönüş hakkını talep ediyor. Birleşmiş Milletlerin () 194 sayılı kararı, evlerine dönmek isteyen mültecilere izin verilmesini ve dönmemeyi tercih edenlerin de mallarının zararının karşılanmasını öngörüyor.

“Dönüş anahtarı” Filistinliler için evlerine dönüşü ve bu haklarına bağlılıklarını simgeliyor.

Filistinliler, Toprak Günü’nün 42. yılını anma kapsamında 30 Mart gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında barışçıl gösteriler düzenliyor.

İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor. Gösterilerin başladığı ilk günden bu yana 19 oldu, bin 500’den fazlası yaralandı.

Filistinliler bu barışçıl gösterilerine 6 hafta boyunca devam etmeyi planlıyor.

Toprak günü nedi̇r?

İsrail, 30 Mart 1976’da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun üzerine Filistin halkı, bu gasbı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi.

İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi şehit etti, çok sayıda kişiyi yaraladı.

“Toprak Günü” olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın