Filistinlilerin barakalardaki yaşam mücadelesi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Eylül 2018 | 2 Muharrem 1440 Çarşamba 09:29

İsrail mahkemesinin, yakınlarındaki el-Ahmar sakinlerinin evlerini boşaltması için verdiği süre bugün sona erdi. Onlarca Filistinli aktivist, bu sabah el-Ahmar yakınlarında 5 derme çatma baraka inşa etti.

Tenekelerden kurdukları Barakaların yer aldığı alana ‘Vadiu’l-Ahmar Mahallesi’ ismini veren , “İsrail’in Han el-Ahmar’ı ve evleri boşaltma kararına direnerek meydan okuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Vadiu’l Ahmar Mahallesi’ ismini Abdullah Tantavi’nin aynı isimli romanından esinlenerek koyduklarını aktaran aktivistler, söz konusu yeni mahallenin Han el-Ahmar ile Kfar Adumim yerleşim birimi arasında yer aldığını dile getirdi.

“Bu İsrail’e açık bir mesaj”

Han el-Ahmar sakinlerinden Muhammed , “Bu İsrail’e açık bir mesaj. Nerede olursa olsun, Filistin toprakları içinde yaşamak bizim hakkımızdır. Barakaları buraya inşa ederek, yıkımla edilen Han el-Ahmar köyümüze yakın olmak istedik. Eğer Han el-Ahmar yıkılırsa, binlerce Filistinli buraya gelerek evler inşa edecek” dedi.

Fetih Medya

ve Yerleşime Karşı Direniş Komitesi’nin başında bulunan Velid Asaf’ın da içlerinde olduğu onlarca aktivist, Han el-Ahmar yakınlarında kurdukları çadırlarda geceyi geçirdi.

“Süre bitti. ve yıkım kararının ne zaman uygulanacağını bilmiyoruz”

Han el-Ahmar sakinlerinden Faysal Ebu Dahuk ise, “Süre bitti. Tahliye ve yıkım kararının ne zaman uygulanacağını bilmiyoruz” diyerek duydukları endişeyi dile getirdi.

ülkelerinden İsrail’e Han el-Ahmar çağrısı

İsrail mahkemesinin Batı Şeria’daki Bedevi köyü Han el-Ahmar’ı yıkım yolunu açmasının ardından, Avrupa ülkeleri İsrail’e bu köyü yıkmaması yönünde çağrıda bulundu.

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere tarafından yapılan ortak açıklamada, “ Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Mogherini’nin Han el-Ahmar köyünü yıkma planına devam etmemesi çağrısını tekrarlıyoruz. Bu yıkım ve sonucunda insanların evlerini kaybetmesi, çocuklar da dahil olmak üzere bu bölge sakinleri için son derece tehlikeli olacağı gibi iki devletli çözüm beklentisi üzerinde de olumsuz etkileri olacak” ifadeleri yer aldı.

Dilekçeler mahkeme tarafından reddedildi

Öte yandan İsrail Yüksek Mahkemesi ise Han el-Ahmar’ın yıkımını durdurmak için sunulan dilekçeleri reddetti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın