Filistinli eylemci Yahudi yerleşimcilere saldırdı: 2 İsrailli öldü, 3 yaralı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ekim 2018 | 28 Muharrem 1440 Pazartesi 18:10

Bir Filistinlinin Batı Şeria’daki silahlı saldırısı sonucu 2 İsrailli öldü; 3 kişi de yaralandı.

Batı Şeria’daki nispi sakinliği bozan , benzer eylemleri akla getirdi.

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Salfit kentinde bulunan Ariel Yahudi yerleşim birimi yakınlarındaki Barkan adlı sanayi bölgesinde düzenlenen silahlı saldırı sonucu 2 kişi ölürken 3 kişinin yaralandığı bildirildi. Saldırının ardından bölgede önlemler alan İsrail güçleri, araçları güvenlik kontrolünden geçirdi. Saldırıda yaralanan 3 kişiden ikisinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Güvenlik kameralarından elde edilen görüntüler, “Carlo” tipi yerli yapım bir silah taşıyan saldırganın, herhangi bir işçi tarafından fark edilmeksizin hızla olay yerinden ayrıldığını gösterdi.

İsrailli yetkililer saldırganı yakalama taahhüdünde bulundular.

Başbakan Binyamin , güvenlik güçlerinin saldırganın peşinde olduğunu belirterek, saldırganın mümkün olan en kısa zamanda tutuklanacağından ve yargı önüne çıkartılacağından emin olduğunu ifade etti. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman ise söz konusu şahsın tutuklanmasının “an meselesi” olduğunu söyledi.

Ordu sözcüsü Avichay Adraee, ordu ve iç istibaharat teşkilatı Şin Bet güçlerinin yorulmaksızın saldırganı bulana kadar operasyonu yürüteceğini kaydetti. Ordu güçlerinin er ya da geç saldırganı bulacağına dikkati çekti.

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ordunun ve Şin Bet’in pek çok unsuru, şüphelinin kimliğini tespit etmek için bir arama başlattı. Ayrıca, kontrol ve denetim yapmaları için bölge genelinde çok sayıda asker görevlendirildi.”

Saldırı bölgedeki ilk olay değil. 2015 yılında Filistinli bir güvenlik görevlisi, aynı sanayi bölgesinde bıçaklı bir saldırı gerçekleştirmiş ve ardından sanayi sitesi bekçileri tarafından öldürülmüştü.

Şin Bet, saldırganın herhangi bir Filistinli örgütün üyesi olmadığını ve olayı tek başına gerçekleştirdiğini açıkladı.

Olayı gerçekleştiren kişi, uzun bir süredir işgal makamlarının çalışma iznine sahip.

İzin sahipleri, İsrail’e giriş hakkı verilmeden önce genellikle sıkı güvenlik kontrollerine tabi tutuluyorlar.

Söz konusu şahıs, dün saldırı düzenleyerek herkesi şaşırtmadan önce, kanalizasyon sistemleri üreten “Alon” adlı firmada çalışıyordu, ancak kısa bir süre önce işten ayrılmıştı.

İsrail, saldırganın güvenlik kontrol noktalarından silahlı olarak nasıl geçtiğini araştırıyor.

1980’lerin başında kurulan ve yaklaşık 8 bin İsrailli ve Arap çalışanı istihdam eden meşhur sanayi sitesi sıkı bir şekilde korunuyor.

Sanayi sitesinin Genel Müdürü Shai Amichai, sitenin İsraillilerin ve Filistinlilerin eşit bir şekilde çalışmalarının iyi bir örneği olduğunu belirtti ve şöyle dedi: “Bölgede hangi güvenlik önlemlerinin olduğunu bilmiyorum. İster açık ister gizli olsun, güvenlik güçlerinin sayısında bir azalma olmadı.”

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in olayı kınama çağrısında bulunmasına rağmen Filistin Batı Şeria’daki olay hakkında bir açıklama yapmadı. Rivlin, olay hakkında, “Sadece masumlara yapılmış bir saldırı değildi, aynı zamanda İsraillilerin ve Filistinlilerin barış içinde birarada yaşaması fırsatına karşı da bir saldırıydı” ifadelerini kullandı. Filistin yönetimini “iğrenç” olarak nitelendirdiği saldırıyı kınamaya çağırdı.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ise saldırıyı “Yahudileri proveke etme amaçlı olduğu” nitelendirdi ve Filistin Cumhurbaşkanı’nı saldırıdan sorumlu olmakla suçladı.

Filistin tarafı saldırıyı sevinçle karşıladı

Filistin yönetimi ise Batı Şeria’da yapılan ve işgal bölgelerindeki Yahudi yerleşimcileri hedef alan herhangi bir eylemi genellikle kınamıyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Fetih Hareketi Sorumlusu Münir Cağub konu hakkında şu ifadeleri kullandı: “Filistin topraklarını gasp edenleri korumaya çalışan ve uluslararası kararlar ve yasalar tarafından belirlenen insan haklarını tanımayan İsrail işgal güçleri, ne kadar güce sahip olursa olsun, hangi ekipmanı toplarsa toplasın ve hangi terör ve cinayete başvurursa başvursun, hiçbir bir arazi gaspçısını koruyamaz. Bugünkü olay bunun başka bir örneğidir. Tek çözüm, işgal altındaki topraklarda kurulmuş olan ve başkenti Doğu Kudüs olan özgür ve tamamen egemen bir devlet kapsamında Filistin ulusal bağımsızlığının somutlaştırılmasıyla insan haklarının tanınmasıdır. Bu hakları ihlal eden hiçbir girişim İsrail’e bir fayda sağlamaz ve vatandaşlarına güvenlik vermez. İnsanları kendi vatanlarında haklarından mahrum bırakan kimseler için hiçbir güvenlik yoktur.”

Fetih’in İsrail acziyetinin bir kanıtı olarak gördüğü olay, Filistinli grupların çoğunluğu tarafından tebrikle karşılandı. Saldırıyı kahramanlık olarak nitelendiren tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bu kahramanca eylemi kutluyor ve eylemin İsrail işgal güçlerinin bütün Filistin topraklarında halkımıza karşı işlediği suçlara verilen doğal bir tepki olduğunu hatırlatıyoruz. Ayrıca, halkımızın yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’yı işgal etmesine ve onu kirletmesine, İsrail işgal yetkililerinin el-Ahmer’i yıkma girişimlerine, Batı Şeria’da yaptıkları günlük saldırılarda, sivilleri keyfi olarak gözaltına almasına, Gazze’ye uyguladıkları kuşatmaya ve barışçıl geri dönüş yürüyüşlerine yönelik sık sık yaptıkları terör saldırılarına karşı eli kolu bağlı durmayacağını da vurguluyoruz. Tüm bu yaptıklarının Filistin öfkesini ve patlamasını tetiklediğini belirtiyoruz.”

İslami Cihad Hareketi ise eylemin, Gazze, Kudüs ve Han el-Ahmer’de işlenen işgal suçlarına karşı verilen doğal bir tepki olduğunu açıkladı.

İsrail işgalinin, direnişçiler ve devrimciler için meşru bir hedef olduğuna işaret etti. İslami Cihad Hareketi, tüm Filistinlilere , “sınır dışı edilinceye kadar yerleşim terörüne karşı çıkma ve Batı Şeria’yı yerleşimlerden ve Siyonist yerleşimcilerden kurtarma” çağrısında bulundu ve şu ifadelerin altını çizdi: “Kahraman şehitlerin kanı, çocukların kasıtlı olarak hedef alınması ve Aksa’nın işgali, karşılıksız kalmaz.”

Ayrıca Bazı Filistinliler eylemi kutlamak için tatlı dağıttılar.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın