Filistinli 10 grubun heyetleri Moskova’ya gitti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Şubat 2019 | 6 Cemaziyelahir 1440 Pazartesi 12:02

Yarın başlayacak konferansa katılmak üzere Filistinli 10 grubun heyetleri Moskova’ya gitti.

Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nün düzenlediği konferansa katılacak Filistinli on grubun heyetlerinin bugün (10 Şubat Pazar) Moskova’ya ulaşacakları bildirildi.

Safa Ajansı’nın haberine göre yarın başlayacak ve iki gün sürecek konferansta iç sorunların çözümü için görüş alışverişinde bulunacak.

Moskova’daki konferansta İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ı Siyasi Birimi üyeleri Musa Ebu Merzuk ve Hüsam ’ın, hareketini ise Merkez Komitesi üyeleri Azzam El-Ahmed ve Ruhi Fettuh’un temsil edeceği kaydedildi.

Filistinli gruplar Rusya’da bir araya gelirken Filistin sahasında da başta Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü olmak üzere önemli gelişmeler yaşanıyor.

Bu arada, Amerikalı yetkililer de Yüzyılın Anlaşması projesinin içeriğini açıklamadan hemen önce bazı Arap ülkelerini ziyaret ediyor.

Enstitüsü araştırmacılarından Aleksander Shumilin, Rusya’yla iletişiminin devamının Hamas’ın yararına olduğunu söyledi.

Moskova’nın Hamas ile ilişkileri olan sayılı birkaç başkentten biri olduğunu kaydeden Shumilin, Rusya’nın Ortadoğu’da etkili bir devlet olduğunu ve yanlısı Amerikan tavrını dengelemek için Rusya’nın rolünün zaruri olduğunu belirtti.

Shumilin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rusya’nın Hamas’ı terör örgütü kabul etmediğine, önemli bir siyasi aktör ve Filistin halkının bir parçası gördüğüne dikkat çekti.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.