Filistinler altıncı öfke Cumasında Trump’ın Kudüs kararını protesto etti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Ocak 2018 | 25 Rebiülahir 1439 Cuma 19:26

Kudüs’e sahip çıkmaya devam  altıncı öfke Cumasında Trump’ın Kudüs kararını etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın işgal altındaki Kudüs şehrini Siyonist işgal rejiminin başkenti kabul etme kararına karşı topraklarında başlayan protestoların altıncı Öfke Cumasında bugün öğleden sonra Batı Yaka’nın birçok noktasıyla sınırında yapılan gösterilerde birçok Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri yerel kaynaklara dayandırarak verdiği haberde bugün Cuma namazından sonra özellikle El-Halil, Beytlahim, Ramallah ve Gazze’nin sınır bölgelerinde yoğun çatışmaların yaşandığını söyledi.

İşgal altındaki Kudüs

Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri, işgal güçlerinin yoğun engellemelerine rağmen bugün 40 binden fazla Filistinlinin Mescidi Aksa’da kıldığını, namazdan sonra ve yürüyüşe geçen Filistinlilerin Amerika Başkanı Trump’ın kararını kınadıklarını ifade etti.

Beytlahim

Beytlahim’in kuzeyinde yer alan El-İzze kampına yakın bir bölgede Cuma namazı kılan ve namazdan sonra barışçıl gösteri yapan Filistinlilere saldıran işgal , Fetih Devrimci Konseyi üyesi Hasan Ferec ile bir Filistinliyi daha tutukladılar.

Cuma namazından sonra Kudüs – El-Halil Caddesinde yürüyüşe geçen Filistinlilerin ve Bilal bin Rebah Camisi çevresine gelen göstericilerin daha fazla yürümelerine izin vermeyen işgal güçlerinin yoğun bir şekilde plastik mermi ve göz yaşartıcı kullanmaları sonucu bazı göstericilerin yaralandığı ve bazılarının da gazlar nedeniyle sıkıntılı anlar yaşadıkları belirtildi.

İlgilinizi Çekebilir:  Hamas, İslâmî Cihad ve bazı bağımsızlar boykot ediyor.

Nablus’ta halk bugün (12 Ocak Cuma) dün akşam işgal güçlerinin ateşiyle şehit olan Ali Kinu’yu (16) son yolculuğuna uğurlarken, Burin, Beyta ve Doğu Leben beldelerinde Cuma namazında sona yapılan gösteri ve yürüyüşlerde çatışmalar yaşandı.

Doğu Leben köyünü basan Siyonist çeteler ise köy halkının direnişi nedeniyle geri çekildiler.

Cuma namazından sonra köyde çıkan çatışmalarda ise üç gencin yaralandığı belirtildi.

Yerel kaynaklar bugün Cuma namazından sonra Nablus’ın Madma ve Beyta köylerinde de çatışmaların yaşandığını ifade ettiler. Çıkan çatışmaların ardından işgal güçleri dört genci tutukladılar.

El-Bire

El-Bire şehriyle Bel’in köyünde Cuma namazında sonra yapılan barışçıl gösterilere plastik mermi ve göz yaşartıcı bombalarla müdahale eden işgal güçleri, gazetecilerin çatışmaları görüntülemelerini engellemek için onları bölgeden uzaklaştırdıkları ve tartakladıkları belirtildi.

El-Halil’de ise 3 kişi plastik mermilerle yaralanırken, 7 kişi de gazlardan etkilendi.

Aynı şekilde Kalkiliya’da 13 kişi yaralandı.

Gazze

Gazze’de ise bugün Cuma namazından sonra başlayan gösterilere sınırdaki işgal güçlerinin sert müdahale etmesi soncu 12 kişi yaralanırken onlarca kişi de atılan gazlardan etkilendi.

Dün akşam çıkan çatışmalarda bir genç işgal güçlerinin ateşiyle şehit olmuştu

Kaynak: Fiem

Bir Yorum Yazın