Filistin ve Arap birliği zirveleri; Siyasi değişimlerin esiri olarak kalan kararlar

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Nisan 2018 | 30 Recep 1439 Pazartesi 12:52

29’uncu olağan zirveden çıkacak kararlar beklenirken Filistin ve zirveleri… değişimlerin esiri olarak kalan kararlar.

Birliği kuruluşundan bu yana bazıları olağan, bazıları olağanüstü ve bazıları da ekonomik olmak üzere 45 gerçekleştirdi.

Bu yıl gözler 29’uncu olağan zirveden çıkabilecek kararlarda. Gündemde Filistin davasıyla birlikte Yemen, Suriye, , ve benzeri birçok konu var.

Arap Birliği’nin 71 yıllık tarihinde zirvelerde Filistin davasıyla ilgili alınan kararlar önemine rağmen siyasi değişimlerin esiri oldu.

Kararlarının çoğu zirvenin yapıldığı binanın dışına çıkamasa da Filistinliler her seferinde Arap Birliği zirvesine ümit bağlıyor.

Arap Birliği’nin ilk zirvesi Filistin davasına destek için 1946 yılında Mısır’da yapılan olağanüstü zirveydi. Zirvede Filistin davasının Arapların davası olduğu ve Filistin Araplarının başına gelenin tüm Arap Birliği halklarının başına gelmiş sayılacağı ifade edildi.

Arap Birliği kayıtları 13 Ocak 1964’te ’de Cemal Abdunnasır’ın başkanlığında toplanan ve Filistin’i Ahmed Eş-Şukayri’nin temsil ettiği zirveyi ilk zirve kabul eder.

Zirvede, arasındaki anlaşmazlıkların sona erdirilmesi ve halklarını İsrail saldırganlığına karşı Arapları desteklemeye davet başta olmak üzere bir dizi karar alındı. Fakat zirveden sonra arasındaki anlaşmazlıklar daha da şiddetlendi.

Arap Birliği üyeleri daha sonraki zirvelerde de Filistin’le ilgili birçok karar alınmasına rağmen Filistin halkı söz konusu kararların pratikte herhangi bir yararını görmedi.

Kaynak:  fiem

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın