Filistin Paraguay’ın büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını kınadı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Mayıs 2018 | 6 Ramazan 1439 Pazartesi 18:16

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, atılan adım “uluslararası kanunların ihlali” olarak tanımlandı.

  • Öte yandan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Hanan Aşravi de Paraguay’ın ’deki büyükelçiliğini ’e taşımasına tepki gösterdi.

Aşravi yaptığı yazılı açıklamada, “Atılan bu sorumsuz adım, uluslararası kararlara yönelik açık bir ihlaldir.” ifadesini kullandı.

Paraguay Başkanı Horacio Cartes’e “kararından vazgeçmesi” çağrısında bulunan Aşravi, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Bağlantısızlar Hareketi’ne üye ülkeler ile uluslararası kanunlara saygı gösteren tüm devletlerden “İsrail’i destekleyen ülkelerle ilişkilerini kesmelerini” istedi.

Güney ülkesi Paraguay, bugün yapılan resmi törenin ardından Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan üçüncü ülke oldu.

İlgilinizi Çekebilir:  Suriyelilere yardım götüren araç kaza yaptı: 2 ölü

ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği 14 Mayıs’ta Başkan Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile kızı Ivanka Trump’ın da katıldığı törenle açılmıştı.

altındaki sınırında ABD büyükelçiliğinin açıldığı gün, hem büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması hem de ’yi (Büyük Felaket) anmak için düzenlenen gösterilerde İsrail askerlerinin saldırıları sonucu 60’tan fazla Filistinli şehit olmuş, Filistinli de yaralanmıştı.

Orta Amerika ülkesi Guatemala ise ABD’nin ardından 16 Mayıs’ta Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımıştı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın