Filistin, ABD’deki FKÖ temsilcisini geri çekti

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Mayıs 2018 | 1 Ramazan 1439 Çarşamba 22:09

Ramallah: Kefah Zebun

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) ABD’de bulunan temsilcisi Hüsam Zemlat’ı geri çağırdı.

Şarku’l-Avsat’a açıklamalarda bulunan kaynaklar, Zemlat’ın Washington’a kısa süre içerisinde dönüş yapmayacağını belirterek, Zemlat’ı geri çekme kararının, ‘ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararı, Washington’ın Gazze katliamını savunan politikası ve Washington’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) yaklaşımını protesto etmek amacıyla alındığını aktardı.

Öte yandan FKÖ Başkan Yardımcısı Mahmud el-Alul, Nekbe gününün 70. yıldönümü gösterilerinde Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde göstericilere gerçek mermilerle ateş açılması ve çok fazla can kaybı yaşanmasının ardından Filistin yönetiminin İsrail’in büyük saldırıları karşısında gösterileri barışçıl bir şekilde devam ettiremeyeceği konusunda uyarıda bulundu.

“İsrail’in kullandığı gerçek mermiler barışçıl gösterileri engelliyor”

Mahmud el-Alul, Gazze Şeridi’ndeki katliamdan bir gün sonra Ramallah’ta yaptığı basın toplantısında, “İşgal güçlerinin halkımıza karşı işlediği suçlar, katliamlar ve barışçıl gösterilere karşı kullanılan mermiler, direnişi barışçıl bir şekilde devam etmesini sağlamamızı engelliyor. Biz direnişimizi barışçıl bir çerçevede sürdürmeyi tercih ediyoruz. Bu tüm Filistinlilerin bir meselesi. Fakat İsrail’in tepkileri ve işlediği suçlar, bizi barışı korumaya zorlayamaz” dedi.

Filistin’den önemli uyarı

İsrail’in Gazze Şeridi sınırında, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını protesto eden ve Nekbe Günü’nün 70. yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen gösterilerde 61 şehit etmesinden bir gün sonra Alul, direnişin barışçıl olarak devam ettirememe ihtimaline karşı uyarıda bulundu.

Bölgedeki tansiyon düştü

Diğer yandan Filistinliler Nekbe Günü’nün 70. yıldönümünde ölenlerin yasını tutarken Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki çatışmaların şiddeti önemli ölçüde azaldı. Gazze Şeridi’ndeki sakinliğin, buradaki grupların bir çöküş yaşanması korkusuyla kayıpları azaltma girişimleriyle bağlantılı olduğu anlaşıldı. İsrail askerleri ile Batı Şeria’da yaşanan çatışmalar el-Halil, Beytüllahim, Ramallah ve Nablus’taki çeşitli noktalarda patlak verirken, tıbbi kaynaklar, çatışmalarda gerçek ve plastik mermilerin sebep olduğu yaralanmaların yanı sıra atılan gaz bombalarından etkilenenler de dahil 62 Filistinlinin hastanede tedavi altına alındığını bildirdiler.

Filistin Sağlık Bakanlığı ve tarafından yapılan açıklamada, iki kişinin gerçek mermi, 17 kişinin plastik mermi ve 43 kişinin gaz bombalarından etkilenmeleri sonucu hastaneye kaldırıldıkları kaydedildi.

Filistinlilerin taşlarına gerçek mermilerle yanıt verdiler

Filistinli göstericiler, İsrail askerlerine taş atarken İsrail askerleri silahsız göstericilere ateşli silahlarla karşılık verdiler. İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, Ramallah’taki çatışmalarda ve İtamar yerleşim bölgesi yakınlarında iki askerin hafif şekilde yaralandığı belirtildi.

Bununla birlikte Gazze’deki katliamın ardından bölgedeki geniş siyasi hamlede ivme kaybı yaşandı. FKÖ Genel Sekreteri Saib Ureykat, Filistin Yönetimi’nin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud başkanlığında Pazartesi günü gerçekleşen acil toplantı sonrasında Filistin’in uluslararası ajanslara üye olmasına karar verdiğini açıkladı. Düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Ureykat, Filistin Yönetimi’nin, ‘ yerleşim birimleri inşasını Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) taşımaya, BMGK’nın olağanüstü toplantıya çağrılmasına, Filistin’in uluslararası ajanslara üye olmasına, Filistin Konseyinde alınan kararın uygulanması ve Filistin-İsrail ilişkilerinin sınırlandırılması için FKÖ Merkez Komitesi, Yönetim Kurulu ve üyelerinden oluşacak bir komite kurulmasına’ karar verdiğini açıkladı.

“Sorumluluk İsrail’e aittir”

Gazze Şeridi’nde savunmasız sivillere karşı yürütülen katliamı ve tekrarlanan savaş suçunu kınayan Ureykat, İsrail’in katliamın doğuracağı tüm sonuçların sorumluluğunun İsrail’e ait olduğunu vurguladı.

Ulusal birliğin Filistin için dayanak noktası olduğunun altını çizen Ureykat, Hamas, İslami Cihad ve diğer dahil olmak üzere tüm tarafların el sıkışması gerektiğini böylece tam bir siyasi ortaklığa sahip olabileceklerine dikkat çekti. Ureykat, ulusal birliğin sağlanmasıyla Filistin ulusal projesinin korunmasını sağlayabilecekleri ve bu projeyi yok etmeyi amaçlayan ABD-İsrail planlarıyla baş edebileceklerini belirtti. FKÖ Genel Sekreteri ayrıca, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Ramallah’ta kulağından küçük bir operasyon geçirdiğini de sözlerine ekledi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın