Fildişi Sahili’nde tehlikeli ayaklanma

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Ocak 2017 | 13 Rebiülahir 1438 Çarşamba 01:24

Fildişi Sahili’nin Bouake kentinde, askerlerin maaş artışı ve hayat şartlarının iyileştirilmesi talebiyle başlayan ayaklanma birçok bölgeye sıçradı.

Yerel basında çıkan haberlerde, dün Bouake kentinde başlayan ayaklanmanın ardından, bugün de Abidjan, Man ve Bouake’deki askeri karargahlardan sesleri yükseldiği kaydedildi.

Devlet televizyonunda konuşan Savunma Bakanı Alain-Richard Donwahi, “içler acısı” olarak nitelendirdiği durumun sona ermesi için hükümetin çaba gösterdiğini ifade etti.

Hükümet yetkililerinin askerlerle görüşmeleri devam ediyor. Gana’da bulunan Devlet Başkanı Alassane Ouattara’nın programını yarıda keserek ülkeye döneceği belirtildi.

Kışlalara çıkan yolları kapatan güvenlik güçleri, halkı evden çıkmamaları konusunda uyarıyor.
Görgü tanıkları da ülkenin en büyük kentlerindeki askeri kışlalardan silah seslerinin yükseldiğini, Man kentinde ise askerlerin caddelerde yürüyüş düzenlediğini kaydetti.

İlgilinizi Çekebilir:  Hamaney, Ruhani’yi eleştiren ordu komutanının tutumunu övdü

Batı ülkesi Fildişi Sahili’nde, 2014 yılında da maaşlarının ödenmediğini iddia eden askerler ile hükümete bağlı birlikleri arasında çıkan çatışmada bir ölmüştü. Hükümet tarafından talepleri karşılanan askerler daha sonra kışlalarına geri dönmüştü.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , , ,

Bir Yorum Yazın