Facebook’ta beyaz ırkçılara reklam skandalı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Kasım 2018 | 26 Safer 1440 Pazar 17:59

’ta ‘beyaz üstünlükçülere’ yönelik verilebildiği ortaya çıktı. Facebook hata için özür diledi.

 

Birleşik Devletleri’nin Pittsburg kentindeki Yahudileri alan saldırıdan günler sonra Facebook’ta ‘beyaz üstünlükçülere’ yönelik reklam verilebildiği ortaya çıktı.

The Intercept adlı yayın kuruluşu, Facebook üzerinden reklam vermek istediklerini ve kendilerine sunulan seçenekler arasında “beyaz soykırımı komplo teorisi” adlı bir seçeneğin de bulunduğunu açıkladı.

Durumu daha iyi anlayabilmek için bu seçeneği işaretlediklerini söyleyen kuruluş, Facebook’un reklam taleplerini onayladığını söyledi. Kurumun reklamları yönlendirdiği kullanıcı grupları arasında ırkçıları da seçenek olarak sunması tepki çekti.

Facebook üzerindeki hedef grupları
Sosyal platformu Facebook’un milyarlarca dolarlık değere yükselmesindeki en büyük etkenlerden biri, belli hedef kitlelerine yönelik reklam verilebiliyor olması.

Facebook kullanıcıları, takip ettikleri sayfalara ve kişilere göre belli gruplara ayrılıyor. Reklam vermek isteyen şirketler, bu arasından kendi hedef kitlelerine göre yapıp reklamların daha etkili olmasını garantileyebiliyor.

Yüzlerce seçenek arasında cinsiyet, yaş aralıkları, kişilerin yaşadığı bölgelerden başlayıp kullanıcıların özel ilgi alanlarına kadar uzanan kategoriler bulmak mümkün.

The Intercept’in karşılaştığı kategori olan “beyaz soykırımı komplo teorisi” ise, kurumun açıklamasına göre “beyazlara karşı soykırım yapıldığı görüşüne sahip olan sayfaları beğenen veya bu sayfalara ilgi gösteren” 168 bin kişiden oluşuyor.

“Hata için özür dileriz”
Olayın açığa çıkmasının ertesi günü söz konusu kategoriyi seçeneklerinden kaldıran Facebook, hata için özür dilediklerini söyledi.

Facebook sözcüsü Joe Osborne, seçeneğin “ ve insan incelemesi karışımı bir süreçle oluşturulduğunu” söylerken, son kararın yine de bir çalışan tarafından verildiğini kabul etti.

Osborne bu hedef grubunu daha önce kullananların bunu kötü amaçla yapmadıklarını ve genelde yayın kuruluşları olduklarını da söyledi.

Her ne kadar reklam seçenekleri arasından kaldırılmış olsa da, ırkçı gruplar ve sayfalar Facebook üzerinde varlıklarını devam ettiriyor. Sosyal medya platformları yalan haberlere ve manipülasyonlara karşı savaş ilan etse de, bu sorunun henüz çözülemediği birçok aktivist tarafından dile getiriliyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın