Eski IMF Başkanı’na 4,5 yıl hapis

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ekim 2018 | 24 Muharrem 1440 Perşembe 12:02

Eski IMF Başkanı Rodrigo Rato’ya, İspanya mahkemeleri tarafından verilen 4,5 yıllık hapis cezası onandı.

 

İspanya Yüksek Mahkemesi, yöneticisi olduğu İspanyol Bankia bankasının kurumsal kredi kartını şahsi harcamaları için kullanmakla suçlanan eski Uluslararası Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo Rato’ya verilen 4,5 yıllık hapis cezasını onadı.

Kararının ardından mahkemenin, Rato’nun cezasının infazı için harekete geçmesi bekleniyor. Bu durumda eski IMF Başkanı’nın kısa bir süre içinde hapse girmesi bekleniyor.

İspanya Ulusal Mahkemesi, Bankia bankasının kredi kartı yolsuzluklarıyla ilgili davada, Şubat ’de Rato’ya 4,5 yıl hapis cezası vermişti.

‘Siyah kartlar’ davasında ne olmuştu ?
İspanya’da ekonomik krizin yoğun olarak yaşandığı 2008-2012 yıllarında ortaya çıkan ve arasında ‘siyah kartlar’ olarak adlandırılan skandalda, Bankia bankasının üst düzey yöneticilerinin kendileri ve ailelerinin lüks alışverişlerini ödemek için tahsis edilen gayri resmi kredi kartlarını kullandıkları ve bu harcamaların vergi beyanının yapılmadığı iddia edilmişti.

Bu sistemin ilk olarak 2003 yılında Caja Madrid bankasında başladığı, daha sonra Bankia bankasıyla 2012 yılına kadar devam ettiği öne sürülmüştü. Bankia bankası batma riskinden dolayı 2012’de hükümet tarafından büyük kamu fonları kullanılarak kurtarılmıştı.

Rato, 2004-2007 yılları arasında IMF Başkanı, bunun öncesinde de İspanya’da Maliye (1996-2000) ve Bakanı (2000-2004) olarak görev yapmıştı.

Selefi intihar etmişti
Hapis cezasına çarptırılan Rato’nun Caja Madrid’deki selefi Miguel Blesa ise Temmuz 2017’de bir av evinde göğsünden vurulmuş bir şekilde ölü bulunmuştu. neticesinde Blesa’nın intihar ettiğine karar verilmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın