Eski büyükelçi Gürcan Balık hakkında istenen ceza belli oldu

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Aralık 2018 | 28 Rebiülevvel 1440 Perşembe 08:52

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dış başdanışmanlığını yapan eski Gürcan Balık’ın, Fetullahçı (FETÖ) davası kapsamında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

 

29. Ağır Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Balık ve avukatları katıldı.

Önceki celsenin ara kararları gereği dosyaya giren belgeleri okuyan Başkanı, sanığın Bank Asya hesabı ve buna ilişkin bilirkişi raporunun geldiğini bildirdi ve 3 kişiyi tanık olarak dinledi.

Tanıklardan Oğuzhan , Gürcan Balık’ı bir iş görüşmesi sebebiyle Samet Koç vasıtasıyla tanıdığını, girişiminden önce Göcek’te bir araya geldiklerini söyledi.

Bulundukları yerde başka iş adamlarının da olduğunu belirten Kurt, “Büyükelçi olduğunu öğrendim. Cumhurbaşkanı’na karşı çok sert ifadeler kullandığını duydum, ‘Bu yaz sıcak geçecek’ şeklinde. Bunun ne anlama geldiğini o zaman anlamam mümkün değildi. 15 Temmuz olunca parçaları birleştirdim.” diye konuştu.

Samet Koç ve Hayati Küçük’ün de tanık olarak beyanlarının alınmasının ardından esasa ilişkin mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olduğu belirtilen Gürcan Balık’ın “silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan” 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Balık’a esasa ilişkin mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için süre veren mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmedip, kararını açıklamak üzere davayı 20 Aralık’a erteledi.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın