Eski ABD Savunma Bakanı “İran’ın elinde bizden daha fazla kart var”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Ekim 2018 | 25 Muharrem 1440 Cuma 10:16

Chuck Hagel, Amerikan DefenseOne gazetesine yaptığı açıklamada, yönetiminin son zamanlarda İran’ın ’deki varlığını bitirmeye yönelik çıkışlarını eleştirdi.

ABD’nin Suriye’nin yarısını bile kontrol etmediğini kaydeden Hagel, “Kuzeydoğu köşesinde 2 bin askeriniz var. 2 bin ile İranlıları Suriye’den çıkaramazsınız. Suriyelileri, Rusları veya İranlıları herhangi bir şeyle edeceğinizi söylemek tam bir ahmaklık. Onların elinde bizden çok daha fazla kart var.” değerlendirmesinde bulundu.

BOLTON’A BOL ŞANS

Beyaz Saray Danışmanı John Bolton’un, İran’ın Suriye’deki askeri varlığını sürdürdüğü sürece ABD’nin bölgeden ayrılmayacağına ilişkin ifadelerine de değinen Hagel, şunları kaydetti:

“İranlılar orada yaşıyor. ABD ’da değil. Bunun jeopolitik gerçekliğini yok edecek bir şey yapacaksanız, bol şanslar Sayın Bolton. Bundan başka yolu yok. Bu ülkelerin ortak menfaatlerine dayalı bir çözüm bulacaksınız.”

ABD’nin İran, ve bölgedeki diğer güçlü aktörler olmadan Suriye’de istikrar sağlayamayacağını belirten Hagel, “İran’a karşı ağırlığınızı nasıl koyacaksınız? Bazı ülkelerden Patriotları çekerek ve bu alanlar hiç dikkat etmeyip sadece ‘size uygulayacağız’ tarzı zorbalık yaparak mı?” ifadelerini kullandı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın