Eski ABD Başkanı Clinton İsrail, Filistinlileri zayıf gördüğü için anlaşmaya yanaşmıyor

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Nisan 2018 | 19 Recep 1439 Perşembe 06:55

Eski Başkanı Bill Clinton, İsrail’in Filistinlileri zayıf gördüğü için barış sürecini akamete uğrattığını belirtti.

İsrail’in Kanal10 televizyonuna mülakat veren Eski ABD Başkanı Clinton, “Likud Partisi liderinin (Binyamin ) İsrail’de 2009’da iktidara gelmesi ’da durumunun istikrarlı olduğu bir dönemde oldu. Bu istikrarlı durum, Filistinlilerle yaşanan çatışmaya bir çözüm bulması konusunda ’nun üzerindeki politik baskıyı hafifletti.” dedi.

Clinton, İsrail’in halihazırdaki hükümetinin tarafını zayıf gördüğüne vurgu yaparak, “Netanyahu ve 2009’dan beri liderliğini sürdürdüğü hükümetleri, Filistinlileri İsrail’e sorun çıkarabilecek potansiyellerini yitiren zayıf taraf olarak görüyor. Dolayısıyla da barış sürecini dondurdu.” ifadelerini kullandı.

Clinton, barışın İsrail’in daha fazla gelişim sağlamasına vesile olacağını vurguladı

Filistinlilerle İsraillilerin her ne şekilde olursa olsun barışı tesis etmeleri gerektiğini ifade eden Clinton, barışın İsrail’in daha fazla gelişim sağlamasına vesile olacağını vurguladı.

Clinton’un verdiği mülakattan bazı kesitler yayınlanan Kanal10 Televizyonu, söz konusu mülakatın tamamının İsrail’in 70.’inci kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı mayıs ayında yayınlanacağını açıkladı.

İsrail ile Filistin arasındaki , İsrail’in, “1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve yerleşim birimleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi” nedeniyle Nisan 2014’te durmuştu.

Yasir Arafat liderliğindeki Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İshak Rabin’in liderliğindeki İsrail hükümeti arasındaki müzakerelerinin mimarı olan Clinton, iki devletli bir çözümün önünü açan 1993’teki Anlaşması ile Filistinlilerin özerk bir yönetime geçmesine vesile olmuştu. AA


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın